Herman Van Rompuys biografi

Det Europæiske Råd

Denne side indeholder oplysninger om Herman Van Rompuy, tidligere formand for Det Europæiske Råd i embedsperioden 2009-2014.
Indholdet er ikke blevet ajourført siden 1. december 2014.

Herman Van Rompuy blev valgt som den første formand på fuld tid for Det Europæiske Råd i november 2009, og han tiltrådte embedet, da Lissabontraktaten trådte i kraft 1. december 2009.

I 2012 blev han genvalgt til endnu en embedsperiode, der løb fra 1. juni 2012 til 30. november 2014. 

Da han første gang blev valgt, var Herman Van Rompuy Belgiens premierminister. Forinden havde han fungeret som formand for Repræsentantkammeret (2007-2008) og haft flere regeringsposter, bl.a. som vicepremierminister og budgetminister (1993-1999), Minister van Staat (æresminister) (2004) og statssekretær for finans og små virksomheder (1988).  

Herman Van Rompuy har tidligere været økonom ved Belgiens nationalbank og begyndte sin politiske karriere i 1973 som national næstformand for sit partis ungdomsråd. Han har haft flere hverv i sit parti og i det belgiske parlament (1988-1995), hvor han fungerede som senator (1988-1995) og medlem af parlamentet (1995-2009).  

Herman Van Rompuy har en bachelorgrad i filosofi og en mastergrad i anvendt økonomi fra universitetet K.U..i Leuven. Han er født 31. oktober 1947 i Etterbeek, Belgien, og er gift med Geertrui Windels; de har 4 børn og 6 børnebørn.

Politisk karriere

2009-  
Formand for Det Europæiske Råd 

2008-2009  
Premierminister 

Okt. 2007  
Kongelig mægler

Sep. 2007  
Kongelig undersøger

2007-2008
Formand for Repræsentantkammeret  

Jan. 2004
Minister van Staat (æresminister)  

1995-
Medlem af Repræsentantkammeret for CD & V

1993-1999
Vicepremierminister og budgetminister

1988-1993 
Landsformand for partiet C.V.P 

Maj 1988-sep. 1988
Statssekretær for finans og små virksomheder  

1988-1995
Medlem af Senatet for C.V.P. 

1982-1988
Formand for C.V.P. i Brussel-Halle-Vilvoorde-kredsen 

Forhandler for C.V.P. i forbindelse med dannelsen af regeringerne Martens III, IV, V, VI, VII og VIII og Dehaene I og II

1978-
Medlem af hovedbestyrelsen for det nationale C.V.P. 

1973-1977
National næstformand for C.V.P.-Jongeren

Erhvervskarriere

1982-2008  
Adjunkt ved Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980-1988  
Direktør for Centrum voor Politieke, Economische en Sociale Studies 

1980-1987  
Adjunkt ved Handelshogeschool Antwerpen 

1978-1980  
Rådgiver i finansminister Gaston Geens' kabinet

1975-1978
Rådgiver i premierminister Leo Tindemans' kabinet

1972-1975  
Attaché ved afdelingen for interne anliggender i Belgiens nationalbank

Uddannelse

1971
 Mastergrad i anvendt økonomi, K.U. Leuven

1968
Bachelorgrad i filosofi, K.U. Leuven

1965
Studentereksamen, Sint-Jan Berchmanscollege, Bruxelles

Bøger

Europa in de storm, udgivet af Davidsfonds, 126 s. (maj 2014)

De kentering der tijden, udgivet af Lannoo, 112 s. (1979)

Hopen na 1984, udgivet af Davidsfonds, Horizonreeks (september 1984)

"Het christendom.Een moderne gedachte", bog udgivet af Davidsfonds, Forumreeks (september 1990)

"Vernieuwing in hoofd en hart.Een tegendraadse visie", bog udgivet af Davidsfonds, Forumreeks (efterår 1998)

"De binnenkant op een kier.Avonden zonder politiek", bog udgivet af Lannoo, 165 s. (2000)

Dagboek van een vijftiger, udgivet af Davidsfonds, 144 s. (oktober 2004)

Haiku, Poëzie Centrum, Gent, 125 s. (april 2010)

In de wereld van Herman Van Rompuy, i samarbejde med Katleen Cools, Borgerhoff & Lamberigts, 200 s. (oktober 2010)

Haiku 2, Poëzie Centrum, Gent, 93 s. (april 2013)

Æresdoktorater

Universitetet i Gent (18. marts 2011 - der foreligger ingen tale) 

Priser

Den internationale Karlspris (Internationaler Karlspreis), Aachen (29. maj 2014)
 
Benelux-Europa-prisen, Breda (12. juni 2010)
 
Harvard Club of Belgium Leadership Prize, Bruxelles (8. september 2010)
 
"Collier du Mérite européen", European Merit Foundation, Luxembourg (25. november 2010)
 
Nueva Economía Forums pris, Madrid (10. december 2012)
 
Gouden Penning (guldmedalje), Belgiens kgl. flamske akademi for videnskab og kunst, Bruxelles (14. januar 2012)
 
Æressenator E meritu et Honoris Causa i Bevægelsen for Europas Forenede Stater – Aktionscenter for Europæisk Føderalisme (B.V.S.E.-A.E.F.), Antwerpen (5. februar 2012)
 
Otto von der Gablentzprijs, Haag (18. april 2012)
 
Coudenhove-Kalergi-prisen 2012, Wien (16. november 2012)
 
Michele de Gianni-prisen, Bruxelles (4. oktober 2013)
 
Business Centre Clubs statuettepris, tildelt ved den store galla for fremtrædende polske erhvervsfolk, Warszawa (25. januar 2014)
 
Prisen for ansvarligt lederskab, European School of Management and Technology, Berlin (3. juli 2014)

Udmærkelser

  • Leopoldordenens Store Bånd, Belgien (2009)
  • Grand Officier i Æreslegionen, Frankrig (december 2011)
  • Æresborger i Beersel, Belgien (13. maj 2012)
  • Æresborger i De Haan, Belgien (7. juli 2012)
  • Grand Officier de l'Ordre National de Côte d'Ivoire (7. august 2012)
  • Den nationale orden "Rumæniens stjerne" i storkorsklassen, Bukarest (25. april 2013) 
  • Æresborger i Olen, Belgien (3. oktober 2013) 
  • Æresborger i Matsuyama, Japan (18. november 2013) 
  • Ordre National du Bénin, Cotonou (20. februar 2014) 
  • Den hvide dobbeltkorsorden af anden klasse, Bratislava (30. april 2014) 
  • Æresborger i Kortessem, Belgien (16. maj 2014)