Herman Van Rompuy elulugu

Euroopa Ülemkogu

Sellelt leheküljelt saab teavet 2009. aasta novembrist kuni 2014. aasta novembrini Euroopa Ülemkogu eesistuja ametis olnud Herman Van Rompuy kohta.
Sisu ei ole pärast 1. detsembrit 2014 ajakohastatud.

2009. aasta novembris Euroopa Ülemkogu esimeseks täiskohaga eesistujaks valitud Herman Van Rompuy asus ametisse Lissaboni lepingu jõustumisel 1. detsembril 2009.

2012. aastal valiti ta sellele ametikohale tagasi teiseks ametiajaks, mis algas 1. juunil 2012 ja kestis 30. novembrini 2014. 

Esmakordse sellele ametikohale valimise ajal oli Herman Van Rompuy Belgia peaminister. Enne seda oli ta olnud Belgia Esindajatekoja esimees (2007–2008) ning töötanud mitmel ametikohal Belgia valitsuses, muu hulgas asepeaministri ja eelarveministrina (1993–1999), riigiministrina (2004) ning finants- ja väikeettevõtjate küsimuste riigisekretärina (1988).  

Varem Belgia Riigipangas ökonomistina töötanud Herman Van Rompuy alustas oma poliitilist karjääri 1973. aastal oma erakonna noorteühenduse üleriigilise asepresidendina. Ta on töötanud mitmel ametikohal nii oma erakonnas kui ka Belgia parlamendis, olles kõigepealt senaator (1988–1995) ja seejärel parlamendiliige (1995–2009).  

Herman Van Rompuyl on bakalaureusekraad filosoofias ja magistrikraad rakenduslikus majandusteaduses Leuveni Katoliiklikust Ülikoolist. Ta on sündinud 31. oktoobril 1947 Belgias Etterbeekis ja ta on abielus Geertrui Windelsiga. Neil on 4 last ja 6 lapselast.

Poliitiline karjäär

alates 2009. aastast  
Euroopa Ülemkogu eesistuja  

2008–2009  
peaminister  

oktoober 2007  
kuninglik lepitaja

september 2007  
kuninglik vahendaja

2007–2008
esindajatekoja esimees  

jaanuar 2004
riigiminister  

alates 1995. aastast
erakonna CD & V (Christen-Democratisch en Vlaams – kristlikud demokraadid ja flaamid) parlamendisaadik esindajatekojas

1993–1999
asepeaminister ja eelarveminister

1988–1993 
C.V.P. (Christelijke Volkspartij – kristlik rahvapartei) president 

mai 1988 – september 1988
finants- ja väikeettevõtjate küsimuste riigisekretär 

1988–1995
C.V.P. senaator 

1982–1988
C.V.P. president Brüssel-Halle-Vilvoorde ringkonnas 

C.V.P.-poolne läbirääkija Martensi III, IV, V, VI, VII ja VIII ning Dehaene'i I ja II valitsuskabineti moodustamisel

alates 1978. aastast
C.V.P. üleriigilise büroo liige 

1973–1977
C.V.P. noorteühenduse üleriigiline asepresident

Teenistuskäik

1982–2008  
lektor, Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980–1988  
direktor, Centrum voor Politieke, Economische en Sociale Studies 

1980–1987  
lektor, Handelshogeschool Antwerpen 

1978–1980  
nõunik, rahandusminister G. Geensi kabinet

1975–1978
nõunik, peaminister L. Tindemansi kabinet

1972–1975  
siseküsimuste atašee, Belgia Riigipank

Haridus

1971
 magistrikraad rakenduslikus majandusteaduses, Leuveni Katoliiklik Ülikool

1968
bakalaureusekraad filosoofias, Leuveni Katoliiklik Ülikool

1965
humanitaargümnaasium, Sint-Jan Berchmanscollege Brussel

Publikatsioonid

Europe in the storm”, raamat kirjastuselt Davidsfonds, 126 lk (mai 2014)

De kentering der tijden”, raamat kirjastuselt Lannoo, 112 lk (1979)

Hopen na 1984”, raamat kirjastuselt Davidsfonds, Horizonreeks (september 1984)

Het christendom.Een moderne gedachte”, raamat kirjastuselt Davidsfonds, Forumreeks (sept 1990)

Vernieuwing in hoofd en hart. Een tegendraadse visie”, raamat kirjastuselt Davidsfonds, Forumreeks (sügis 1998)

De binnenkant op een kier. Avonden zonder politiek”, raamat kirjastuselt Lannoo, 165 lk (2000)

Dagboek van een vijftiger”, raamat kirjastuselt Davidsfonds, 144 lk (oktoober 2004)

Haiku”, väljaandja Poëziecentrum, Gent, 125 lk (aprill 2010)

In de wereld van Herman Van Rompuy”, koos Katleen Coolsiga, väljaandja Borgerhoff&Lamberigts, 200 lk (oktoober 2010)

Haiku 2”, väljaandja Poëziecentrum, Gent, 93 lk (oktoober 2013)

Audoktori tiitlid

Genti Ülikool (18. märts 2011 – kõne ei ole kättesaadav) 

Autasud

Rahvusvaheline Karl Suure autasu (Internationale Karlspreis), Aachen (29. mai 2014)
 
Benelux-Europa autasu, Breda (12. juuni 2010)
 
Organisatsiooni Harvard Club of Belgium juhtimisautasu, Brüssel (8. september 2010)
 
Organisatsiooni Fondation du Mérite européen autasu Collier du Mérite européen, Luxembourg (25. november 2010)
 
Organisatsiooni Nueva Economía Forum autasu, Madrid (10. detsember 2010)
 
Belgia Flaami Kuningliku Teaduste ja Kunstide Akadeemia autasu Gouden Penning, Brüssel (14. jaanuar 2012)
 
Euroopa Ühendriikide liikumise ausenaator E Meritu et Honoris Causa, Euroopa Föderalismi Tegevuskeskus (AEF – BVSE), Antwerpen (5. veebruar 2012)
 
Otto von der Gablentzi nimeline autasu, Haag (18. aprill 2012)
 
2012. aasta Coudenhove-Kalergi Euroopa autasu, Viin (16. november 2012)
 
Michele de Gianni nimeline autasu, Brüssel (4. oktoober 2013)
 
Organisatsiooni Business Centre Club kuldne autasu, mis anti üle Poola ettevõtete juhtide suurel galal, Varssavi (25. jaanuar 2014)
 
ESMT vastutustundliku juhtimise autasu, Euroopa Juhtimis- ja Tehnoloogiakool, Berliin (3. juuli 2014)

Tunnustused

  • Leopoldi Ordu teenetemärk, Belgia (2009)
  • Auleegioni suurohvitser, Prantsusmaa (detsember 2011)
  • Beerseli aukodanik, Belgia (13. mai 2012)
  • De Haani aukodanik, Belgia (7. juuli 2012)
  • Grand Officier de l'Ordre National de Côte d'Ivoire (7. august 2012)
  • Riiklik teenetemärk Rumeenia Täht, teenetemärgi klass Suur Rist, Bukarest (25. aprill 2013) 
  • Oleni aukodanik, Belgia (3. oktoober 2013) 
  • Matsuyama aukodanik, Jaapan (18. november 2013) 
  • Ordre national du Benin, Cotonou (20. veebruar 2014) 
  • Slovakkia teenetemärk Valge Topeltristi II klassi orden, Bratislava (30. aprill 2014) 
  • Kortessemi aukodanik, Belgia (16. mai 2014)