Biografie Herman Van Rompuy

Europese Raad

Deze pagina bevat informatie over Herman Van Rompuy, voormalig voorzitter van de Europese Raad, in functie van november 2009 tot en met november 2014.
De inhoud is sinds 1 december 2014 niet meer geactualiseerd.

Herman Van Rompuy werd in november 2009 tot eerste permanente voorzitter van de Europese Raad verkozen en trad aan op 1 december 2009, bij de inwerkingtreding van het Verdrag van Lissabon.

Hij werd in 2012 herkozen voor een tweede termijn, van 1 juni 2012 tot en met 30 november 2014. 

Toen hij voor het eerst werd verkozen, was Herman Van Rompuy eerste minister van België. Eerder was hij in België voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers (2007-2008) en zetelde hij in verschillende regeringen, onder meer als vice-eerste minister en minister van Begroting (1993-1999) en staatssecretaris voor Financiën en KMO (1988); in 2004 werd hem de titel 'minister van staat' verleend.  

Herman Van Rompuy werkte eerst als econoom bij de Nationale Bank van België, en begon zijn politieke loopbaan in 1973 als nationaal ondervoorzitter van de jongerenafdeling van zijn partij. Hij vervulde diverse functies in zijn partij en in het Belgische Parlement, als senator (1988-1995) en vervolgens als volksvertegenwoordiger (1995-2009).  

Herman Van Rompuy heeft aan de Katholieke Universiteit Leuven een kandidaatsdiploma in de Wijsbegeerte en een licentiaatsdiploma in de Toegepaste Economische Wetenschappen behaald. Hij werd op 31 oktober 1947 geboren in Etterbeek, België, en is gehuwd met Geertrui Windels; zij hebben 4 kinderen en 6 kleinkinderen.

Politieke loopbaan

2009-2014
Voorzitter van de Europese Raad  

2008-2009
Eerste minister  

okt. 2007
Koninklijk verzoener

sept. 2007
Koninklijk verkenner

2007-2008
Voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers  

Sinds jan. 2004
Minister van Staat  

1995-
CD&V-volksvertegenwoordiger

1993-1999
Vice-eerste minister en minister van Begroting

1988-1993
Nationaal voorzitter van de CVP 

mei 1988-sept. 1988
Staatssecretaris voor Financiën en KMO 

1988-1995
CVP-senator 

1982-1988
Arrondissementeel voorzitter CVP Brussel-Halle-Vilvoorde 

CVP-onderhandelaar bij de regeringsvorming Martens III, IV, V, VI, VII, VIII en Dehaene I en II

1978-
Lid Nationaal CVP-bureau 

1973-1977
Nationaal ondervoorzitter CVP-Jongeren

Professionele loopbaan

1982-2008  
Docent Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980-1988   Directeur van het Centrum voor Politieke, Economische en Sociale Studies 

1980-1987  
Docent Handelshogeschool Antwerpen 

1978-1980  
Adviseur kabinet minister van Financiën G. Geens

1975-1978
Adviseur kabinet eerste minister L. Tindemans

1972-1975
Attaché Studiedienst Nationale Bank van België

Opleiding

1971
Licentiaat in de Toegepaste Economische Wetenschappen, K.U. Leuven

1968
Baccalaureus in de Wijsbegeerte, K.U. Leuven

1965
Grieks-Latijnse Humaniora, Sint-Jan-Berchmanscollege, Brussel

Publicaties

"Europa in de storm", Davidsfonds, 126 blz. (mei 2014)

"De kentering der tijden", Lannoo, 112 blz. (1979)

"Hopen na 1984", Davidsfonds, Horizonreeks (september 1984)

"Het christendom. Een moderne gedachte", Davidsfonds, Forumreeks (september 1990)

"Vernieuwing in hoofd en hart. Een tegendraadse visie", Davidsfonds, Forumreeks (najaar 1998)

"De binnenkant op een kier. Avonden zonder politiek", Lannoo, 165 blz. (2000)

"Dagboek van een vijftiger", Davidsfonds, 144 blz. (oktober 2004)

"Haiku", Poëziecentrum, Gent, 125 blz. (april 2010)

"In de wereld van Herman Van Rompuy", met Kathleen Cools, Borgerhoff & Lamberigts, 200 blz. (oktober 2010)

"Haiku 2", Poëziecentrum, Gent, 93 blz. (oktober 2013)

Eredoctoraten

Universiteit Gent (18 maart 2011 - geen toespraak beschikbaar) 

Prijzen

Internationale Karelsprijs (Internationaler Karlspreis), Aken (29 mei 2014)
 
BeNeLux-Europa Prijs, Breda (12 juni 2010)
 
Harvard Club of Belgium Leadership Prize, Brussel (8 september 2010)
 
"Collier du Mérite européen", toegekend door de Stichting voor Europese verdienste, Luxemburg (25 november 2010)
 
Nueva Economía Forum-prijs, Madrid (10 december 2010)
 
"Gouden Penning", toegekend door de Koninklijke Vlaamse Academie van België voor Wetenschappen en Kunsten, Brussel (14 januari 2012)
 
Eresenator E Meritu et Honoris Causa van de Beweging voor de Verenigde Staten van Europa ‑ Aktiecentrum voor Europees federalisme (A.E.F.-B.V.S.E.), Antwerpen (5 februari 2012)
 
Otto von der Gablentz-prijs, Den Haag (18 april 2012)
 
Europese Coudenhove-Kalergi-prijs 2012, Wenen (16 november 2012)
 
Michele de Gianni-prijs, Brussel (4 oktober 2013)
 
Golden Business Centre Club Statuette Award, toegekend door Grand Gala of Polish Business Leaders, Warschau (25 januari 2014)
 
ESMT Responsible Leadership Award, toegekend door de European School of Management and Technology, Berlijn, (3 juli 2014)

Onderscheidingen

  • Grootlint in de Leopoldsorde, België (2009)
  • Grootofficier in de Orde van het Legioen van Eer, Frankrijk (december 2011)
  • Ereburgerschap van Beersel, België (13 mei 2012)
  • Ereburgerschap van De Haan, België (7 juli 2012)
  • Grootofficier van de Nationale Orde van Ivoorkust (7 augustus 2012)
  • Nationale Orde "Ster van Roemenië" in de rang van het Grootkruis, Boekarest (25 april 2013) 
  • Ereburgerschap van Olen, België (3 oktober 2013) 
  • Ereburgerschap van Matsuyama, Japan (18 november 2013) 
  • Nationale Orde van Benin, Cotonou (20 februari 2014) 
  • Orde van het Witte Dubbele Kruis, tweede graad, Bratislava (30 april 2014) 
  • Ereburgerschap van Kortessem, België (16 mei 2014)