Biografia lui Herman Van Rompuy

Consiliul European

Această pagină oferă informații despre Herman Van Rompuy, fost președinte al Consiliului European din noiembrie 2009 până în noiembrie 2014.
Conținutul nu a mai fost actualizat de la 1 decembrie 2014.

Primul președinte permanent al Consiliului European, ales în noiembrie 2009, Herman Van Rompuy și-a început mandatul în momentul intrării în vigoare a Tratatului de la Lisabona, la 1 decembrie 2009.

În 2012, a fost reales pentru un al doilea mandat, care a început la 1 iunie 2012 și s-a încheiat la 30 noiembrie 2014. 

La prima sa alegere, Herman Van Rompuy era prim-ministrul Belgiei. Înainte de aceasta, a ocupat în Belgia funcția de președinte al Camerei Reprezentanților (2007-2008) și mai multe funcții guvernamentale, printre care cele de viceprim-ministru și de ministru al bugetului (1993-1999), ministru de stat (2004) și secretar de stat pentru finanțe și IMM-uri (1988).  

Fost economist la Banca Națională a Belgiei, Herman Van Rompuy și-a început cariera politică în 1973 ca vicepreședinte al consiliului de tineret al partidului din care făcea parte, la nivel național. A deținut diferite responsabilități în cadrul partidului său și în Parlamentul Belgiei, ocupând pe rând funcția de senator (1988-1995) și de deputat (1995-2009).  

Herman Van Rompuy are o diplomă de licență în filosofie și una de masterat în științe economice aplicate de la Universitatea K.U.Leuven. S-a născut la Etterbeek, în Belgia, la 31 octombrie 1947 și este căsătorit cu Geertrui Windels; au 4 copii și 6 nepoți.

Carieră politică

2009-  
Președintele Consiliului European  

2008-2009  
Prim-ministru  

oct. 2007  
Conciliator regal

sept. 2007  
Explorator regal

2007-2008
Președintele Camerei Reprezentanților  

ian. 2004
Ministre d'État  

1995-
Deputat CD & V în Camera Reprezentanților

1993-1999
Viceprim-ministru și ministru pentru buget

1988-1993 
Președintele național al partidului C.V.P. 

mai 1988-sept. 1988
Secretar de stat pentru finanțe și IMM-uri 

1988-1995
Senator C.V.P.

1982-1988
Președinte al filialei C.V.P. Brussel-Halle-Vilvoorde 

Negociator C.V.P. la formarea guvernelor Martens-III, IV, V, VI, VII, VIII și Dehaene I, II

1978-
Membru al Biroului național al partidului C.V.P. 

1973-1977
Vicepreședintele național al organizației de tineret a partidului C.V.P.

Carieră profesională

1982-2008  
Profesor la Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980-1988
  Director al Centrum voor Politieke, Economische en Sociale Studies 

1980-1987  
Profesor la Handelshogeschool Antwerpen 

1978-1980  
Consilier la Cabinetul ministrului de finanțe G. Geens

1975-1978
Consilier la Cabinetul prim-ministrului L. Tindemans

1972-1975  
Atașat pentru chestiuni interne, Banca Națională a Belgiei

Studii

1971
 Master în științe economice aplicate, K.U.Leuven

1968
Licențiat în filosofie, K.U.Leuven

1965
Liceul clasic Sint-Jan Berchmanscollege, Bruxelles

Publicații

„Europa in de storm”, carte publicată la editura Davidsfonds, 126 p. (mai 2014)

„De kentering der tijden”, carte publicată la editura Lannoo, 112 p. (1979)

„Hopen na 1984”, carte publicată la editura Davidsfonds, Horizonreeks (septembrie 1984)

„Het christendom.Een moderne gedachte”, carte publicată la editura Davidsfonds, Forumreeks (septembrie 1990)

„Vernieuwing in hoofd en hart.Een tegendraadse visie”, carte publicată la editura Davidsfonds, Forumreeks (toamna anului 1998)

„De binnenkant op een kier.Avonden zonder politiek”, carte publicată la editura Lannoo,165 p. (2000)

„Dagboek van een vijftiger”, carte publicată la editura Davidsfonds, 144 p. (octombrie 2004)

„Haiku”, Poëziecentrum, Gent, 125 p. (aprilie 2010)

„In de wereld van Herman Van Rompuy”, în colaborare cu Katleen Cools, Borgerhoff & Lamberigts, 200 p. (octombrie 2010)

„Haiku 2”, Poëziecentrum, Gent, 93 p. (octombrie 2013)

Doctorate onorifice

Universitatea din Gent (18 martie 2011 - discursul nu este disponibil) 

Premii

Premiul internațional Charlemagne (Internationale Karlspreis), Aachen (29 mai 2014)
 
Premiul Benelux-Europa, Breda (12 iunie 2010)
 
Premiul Harvard Club din Belgia pentru calitatea de lider, Bruxelles (8 septembrie 2010)
 
„Colanul Meritului European”, decernat de Fundația Meritul European, Luxemburg (25 noiembrie 2010)
 
Premiul Nueva Economía Forum, Madrid (10 decembrie 2010)
 
Medalia de Aur (Gouden Penning), decernată de Academia Regală Flamandă de Științe și Arte din Belgia, Bruxelles (14 ianuarie 2012)
 
Senator onorific E Meritu et Honoris Causa al Mișcării pentru Statele Unite ale Europei - Centrul de acțiune pentru federalismul european (A.E.F.-B.V.S.E.), Anvers (5 februarie 2012)
 
Premiul Otto von der Gablentz, Haga (18 aprilie 2012)
 
Premiul european Coudenhove-Kalergi 2012, Viena (16 noiembrie 2012)
 
Premiul Michele de Gianni, Bruxelles (4 octombrie 2013)
 
Premiul „Statueta de Aur”, acordat de organizația Business Centre Club la Marea gală a liderilor polonezi în domeniul afacerilor, Varșovia (25 ianuarie 2014)
 
Premiul pentru o conducere responsabilă, decernat de Școala Europeană de Management și Tehnologie, Berlin (3 iulie 2014)

Distincții

  • Deținător al Ordinului Leopold, clasa Marele Cordon, Belgia (2009)
  • Mare Ofițer al Ordinului Legiunii de Onoare, Franța (decembrie 2011)
  • Cetățenie onorifică, Beersel, Belgia (13 mai 2012)
  • Cetățenie onorifică, De Haan, Belgia (7 iulie 2012)
  • Mare Ofițer al Ordinului Național al Côte d'Ivoire (7 august 2012)
  • Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce, București (25 aprilie 2013) 
  • Cetățenie onorifică, Olen, Belgia (3 octombrie 2013) 
  • Cetățenie onorifică, Matsuyama, Japonia (18 noiembrie 2013) 
  • Ordinul Național al Beninului, Cotonou (20 februarie 2014) 
  • Ordinul Dublei Cruci Albe, Clasa a II-a, Bratislava (30 aprilie 2014) 
  • Cetățenie onorifică, Kortessem, Belgia (16 mai 2014)