Životopis Hermana Van Rompuya

Európska rada

Na tejto stránke sú uvedené informácie o bývalom predsedovi Európskej rady Hermanovi Van Rompuyovi, ktorý zastával funkciu od novembra 2009 do novembra 2014.
Obsah sa neaktualizoval od 1. decembra 2014.

Herman Van Rompuy bol v novembri 2009 zvolený za prvého predsedu Európskej rady na plný úväzok a do funkcie nastúpil 1. decembra 2009, keď nadobudla platnosť Lisabonská zmluva.

V roku 2012 bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie od 1. júna 2012 do 30. novembra 2014. 

V čase svojho prvého zvolenia bol predsedom vlády Belgicka. Predtým zastával post predsedu Snemovne reprezentantov (2007 – 2008), ako aj ďalšie vládne funkcie vrátane podpredsedu vlády a ministra pre rozpočet (1993 – 1999), štátneho ministra (2004) a štátneho tajomníka pre financie a malé podniky (1988).  

Politická kariéra Hermana Van Rompuya sa začala v roku 1973, keď ako bývalý ekonóm Národnej banky Belgicka nastúpil na post celoštátneho podpredsedu mládežníckej sekcie politickej strany CD&V. V rámci svojej strany a belgického parlamentu zastával rôzne funkcie, napríklad senátora (1988 – 1995) a poslanca Snemovne reprezentantov (1995 – 2009).  

Po štúdiu na Katolíckej univerzite v Leuvene získal titul bakalár filozofie a magister aplikovanej ekonomiky. Narodil sa 31. októbra 1947 v Etterbeeku (Belgicko) a je ženatý s Geertrui Windelsovou, majú štyri deti a šesť vnúčat.

Politická dráha:

2009 –  
predseda Európskej rady  

2008 – 2009  
predseda vlády  

október 2007  
kráľovský zmierovací vyjednávač

september 2007
  kráľovský prieskumný vyjednávač

2007 – 2008
predseda Snemovne reprezentantov  

január 2004
štátny minister  

1995 –
poslanec Snemovne reprezentantov za Kresťansko-demokratickú flámsku stranu CD&V

1993 – 1999
podpredseda vlády a minister pre rozpočet

1988 – 1993 
národný predseda strany CD&V 

máj 1988 – september 1988
štátny tajomník pre financie a malé a stredné podniky 

1988 – 1995
člen Senátu za CD&V 

1982 – 1988
predseda administratívneho okrsku Brusel-Halle-Vilvoorde za CD&V 

vyjednávač za CD&V pri zostavovaní III., IV., V., VI., VII. a VIII. vlády Wilfrieda Martensa a I. a II. vlády Jeana-Luca Dehaenea

1978 –
člen národného predsedníctva CD&V 

1973 – 1977
národný podpredseda mládežníckej sekcie CD&V

Zamestnanie

1982 – 2008  
prednášajúci na Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980 – 1988  
riaditeľ Centra pre politické, ekonomické a sociálne štúdie 

1980 – 1987  
prednášajúci na Handelshogeschool v Antverpách

1978 – 1980
  poradca v kancelárii ministra financií G. Geensa

1975 – 1978
poradca v kancelárii predsedu vlády L. Tindemansa

1972 – 1975
  atašé pre vnútorné záležitosti, Národná banka Belgicka

Vzdelanie

1971
magister aplikovanej ekonómie, Katolícka univerzita v Leuvene

1968
bakalár filozofie, Katolícka univerzita v Leuvene

1965
Gymnázium Sint-Jan Berchmanscollege v Bruseli

Publikácie

„Europe in the storm“, vyd. Davidsfonds, 126 s. (máj 2014)

„De kentering der tijden“, vyd. Lannoo, 112 s. (1979)

„Hopen na 1984“, vyd. Davidsfonds, Horizonreeks (september 1984)

Het christendom.Een moderne gedachte“, vyd. Davidsfonds, Forumreeks (september 1990)

Vernieuwing in hoofd en hart.Een tegendraadse visie“, vyd. Davidsfonds, Forumreeks (jeseň 1998)

De binnenkant op een kier.Avonden zonder politiek“, vyd. Lannoo, 165 s. (2000)

Dagboek van een vijftiger“, vyd. Davidsfonds, 144 s. (október 2004)

Haiku“, vyd. Poëziecentrum, Gent, 125 s. (apríl 2010)

In de wereld van Herman Van Rompuy“, v spoluautorstve s Katleen Cools, vyd. Borgerhoff&Lamberigts, 200 s. (október 2010)

Haiku 2“, vyd. Poëziecentrum, Gent, 93 s. (apríl 2013)

Čestné doktoráty

Univerzita v Gente (18. marca 2011 – prejav nie je dostupný) 

Ocenenia

Medzinárodná cena Karola Veľkého (Internationale Karlspreis), Aachen (29. mája 2014)
 
Cena Benelux-Europa, Breda (12. júna 2010)
 
Cena Harvard Club of Belgium v oblasti líderstva, Brusel (8. septembra 2010)
 
„Collier du Mérite européen“, Fondation du Mérite Européen, Luxemburg (25. novembra 2010)
 
NCena fóra Nueva Economía, Madrid (10. decembra 2010)
 
Vyznamenanie „Gouden Penning“, udelené Kráľovskou flámskou akadémiou Belgicka pre prírodné a humanitné vedy, Brusel (14. januára 2012)
 
Čestný emeritný senátor Hnutia za Spojené štáty európske – Akčné centrum za európsky federalizmus (AEF – BVSE), Antverpy (5. februára 2012)
 
Cena Otta von der Gablentza, Haag (18. apríla 2012)
 
Európska cena Coudenhove-Kalergi 2012, Viedeň (16. novembra 2012)
 
Cena Michele de Gianniho, Brusel (4. októbra 2013)
 
Zlatá soška Business Centre Club, udelená pri príležitosti slávnostného večera popredných poľských podnikateľov, Varšava (25. januára 2014)
 
Cena ESMT za zodpovedné líderstvo, udelená Európskou školou manažmentu a technológie, Berlín (3. júla 2014)

Vyznamenania

  • Držiteľ Veľkej stuhy Leopoldovho rádu, Belgicko (2009)
  • Vysoký dôstojník Národného rádu Čestnej légie, Francúzsko (december 2011)
  • Čestné občianstvo, Beersel, Belgicko (13. mája 2012)
  • Čestné občianstvo, De Haan, Belgicko (7. júla 2012)
  • Vysoký dôstojník Národného rádu Pobrežia Slonoviny (7. augusta 2012)
  • Štátny rad „Hviezda Rumunska“ triedy Veľkého kríža, Bukurešť (25. apríla 2013) 
  • Čestné občianstvo, Olen, Belgicko (3. októbra 2013) 
  • Čestné občianstvo, Matsuyama, Japonsko (18. novembra 2013) 
  • Štátny rad Beninu, Cotonou (20. februára 2014) 
  • Rad Bieleho dvojkríža II. triedy, Bratislava (30. apríla 2014) 
  • Čestné občianstvo, Kortessem, Belgicko (16. mája 2014)