Življenjepis Hermana Van Rompuya

Evropski svet

Na tej strani so zbrani podatki o Hermanu Van Rompuyu, bivšem predsedniku Evropskega sveta, ki je to funkcijo opravljal od novembra 2009 do novembra 2014.
Vsebina je bila zadnjič posodobljena 1. decembra 2014.

Herman Van Rompuy, ki je bil novembra 2009 izvoljen za prvega stalnega predsednika Evropskega sveta, je funkcijo nastopil 1. decembra 2009, ko je začela veljati Lizbonska pogodba.

Leta 2012 je bil ponovno izvoljen za drugi mandat za obdobje od 1. junija 2012 do 30. novembra 2014. 

V času prve izvolitve je bil Herman Van Rompuy predsednik belgijske vlade. Pred tem je bil predsednik poslanske zbornice belgijskega parlamenta (2007-2008). Opravljal je tudi različne funkcije v vladi, med drugim kot podpredsednik vlade in minister za proračun (1993-1999), državni minister (2004) ter državni sekretar za finance in mala podjetja (1988).  

Herman Van Rompuy, tedaj ekonomist pri Nacionalni banki Belgije, je politično kariero začel leta 1973 kot nacionalni podpredsednik sveta podmladka svoje stranke. V stranki in v belgijskem parlamentu je opravljal več funkcij: bil je senator (1988-1995) in nato član parlamenta (1995-2009).  

Herman Van Rompuy ima diplomo iz filozofije in magisterij iz uporabne ekonomije Katoliške univerze v Leuvnu. Rodil se je 31. oktobra 1947 v Etterbeeku (Belgija). Poročen je z Geertrui Windels, imata štiri otroke in šest vnukov.

Politična kariera

2009–  
Predsednik Evropskega sveta 

2008–2009  
Predsednik vlade 

Oktober 2007  
Kraljevi posrednik

September 2007
  Kraljevi izvidnik

2007–2008
Predsednik poslanske zbornice  

Januar 2004
Državni minister  

1995–
Poslanec stranke CD & V v poslanske zbornice

1993–1999
Podpredsednik vlade in minister za proračun

1988–1993 
Nacionalni predsednik stranke C. V. P.  

maj 1988 – september 1988
Državni sekretar za finance in mala podjetja  

1988–1995
Senator stranke C. V. P.

1982–1988
Predsednik stranke C. V. P. v okrožju Bruselj-Halle-Vilvoorde 

Pogajalec za stranko C. V. P. pri oblikovanju vlad Mertens III, IV, V, VI, VII, VIII in Dehaene I, II

1978–
Član nacionalnega biroja stranke C. V. P. 

1973–1977
Nacionalni podpredsednik podmladka stranke C. V. P.

Delovne izkušnje

1982–2008  
Predavatelj na Vlaamse Economische Hogeschool Brussel (VLEKHO)

1980–1988
  Direktor centra Centrum voor Politieke, Economische en Sociale Studies 

1980–1987  
  Predavatelj na Handelshogeschool Antwerpen 

1978–1980    
Svetovalec v kabinetu ministra za finance Gastona Geensa

1975–1978
Svetovalec v kabinetu predsednika vlade Lea Tindemansa

1972–1975 
Ataše za notranje zadeve pri Nacionalni banki Belgije

Izobrazba

1971
Magisterij iz uporabne ekonomije, Katoliška univerza v Leuvnu

1968
Diploma iz filozofije, Katoliška univerza v Leuvnu

1965
Klasična gimnazija Sint-Jan Berchmanscollege, Bruselj

Knjige

„Europe in the storm“, knjiga, izdana pri založbi Davidsfonds, 126 str. (maj 2014)

„De kentering der tijden“, knjiga, izdana pri založbi Lannoo, 112 str. (1979)

„Hopen na 1984“, knjiga, izdana pri založbi Davidsfonds, Horizonreeks (september 1984)

"Het christendom.Een moderne gedachte“, knjiga, izdana pri založbi Davidsfonds, Forumreeks (september 1990)

"Vernieuwing in hoofd en hart.Een tegendraadse visie“, knjiga, izdana pri založbi Davidsfonds, Forumreeks (jesen 1998)

"De binnenkant op een kier.Avonden zonder politiek“, knjiga, izdana pri založbi Lannoo, 165 str. (2000)

„Dagboek van een vijftiger“, knjiga, izdana pri založbi Davidsfonds, 144 str. (oktober 2004)

„Haiku“, Poëziecentrum, Gent, 125 str. (april 2010)

„In de wereld van Herman Van Rompuy“, skupaj s Katleen Cools, izdano pri založbi Borgerhoff&Lamberigts, 200 str. (oktober 2010)

„Haiku 2“, Poëziecentrum, Gent, 93 str. (oktober 2013)

Častni doktorati

Univerza v Gentu (18. marec 2011 – govor ni na voljo) 

Nagrade

Mednarodna nagrada Karla Velikega (Internationale Karlspreis), Aachen (29. maj 2014)
 
„BeNeLux-Europa“, Breda (12. junij 2010)  
 
  „Harvard Leadership Prize“, ki jo podeljuje Harvard Club of Belgium, Bruselj (8. september 2010)
 
    „Collier du Mérite européen“, ki jo podeljuje Fundacija evropskega reda za zasluge (European Merit Foundation), Luxembourg (25. november 2010)  
 
  Nagrada organizacije Nueva Economía Fórum, Madrid (10. december 2010)  
 
  „Gouden Penning“, ki jo podeljuje Belgijska kraljeva flamska akademija znanosti in umetnosti, Bruselj (14. januar 2012)  
 
  Častni senator „E Meritu et Honoris Causa“ Gibanja za Združene države Evrope – Akcijski center za evropski federalizem (AEF – BVSE), Antwerpen (5. februar 2012)  
 
  Nagrada Otta von der Gablentza, Haag (18. april 2012)  
 
  Evropska nagrada „Coudenhove-Kalergi 2012“, Dunaj (16. november 2012)  
 
  Nagrada Michele de Gianni, Bruselj (4. oktober 2013)  
 
  Zlati kipec kluba Business Centre Club, ki ga je prejel na prireditvi Grand Gala of Polish Business Leaders, Varšava (25. januar 2014)  
 
  „ESMT Responsible Leadership Award“, ki jo podeljuje Evropska šola za menedžment in tehnologijo, Berlin (3. julij 2014)

Priznanja

  • Nosilec častnega traku Leopoldovega reda, Belgija (2009)
  • Visoki častnik reda legije časti, Francija (december 2011)
  • Častni meščan Beersela, Belgija (13. maj 2012)
  • Častni meščan DeHaana, Belgija (7. julij 2012)
  • Visoki častnik nacionalnega reda Slonokoščene obale (7. avgust 2012)
  • Nacionalni red „Zvezda Romunije“, čin velikega križa, Bukarešta, Romunija (25. april 2013) 
  • Častni meščan Olena, Belgija (3. oktober 2013) 
  • Častni meščan Matsujame, Japonska (18. november 2013) 
  • Nacionalni red Benina, Cotonou (20. februar 2014) 
  • Red belega dvojnega križa drugega razreda, Bratislava (30. april 2014) 
  • Častni meščan Kortessema, Belgija (16. maj 2014)