Skip to content

10 výhod a prínosov medzinárodnej zmluvy o pandémii

Medzinárodná zmluva o boji proti pandémiám by signatárskym krajinám priniesla rad výhod, od rýchlejších a kvalitnejších informácií, cez spravodlivejší prístup k opatreniam proti pandémii až po bezpečnejšie globálne dodávateľské reťazce a silnejšie partnerstvá či spoločné využívanie riešení v oblasti výskumu a vývoja.

10 výhod a prínosov medzinárodnej zmluvy o pandémii

  1. Rýchlejšie a lepšie informácie o pandemických hrozbách pre signatárske krajiny
  2. Väčšia istota pre občanov, pokiaľ ide o spravodlivý prístup k opatreniam proti pandémii (napr. diagnostika, lieky, vakcíny)
  3. Nákladovo efektívne riešenia založené na regionálnom a globálnom plánovaní, pokiaľ ide o skladovanie a výrobu zásob pre prípad pandémie v konkrétnej krajine alebo jej blízkosti
  4. Zaručené „miesto pri stole“ pre lídrov jednotlivých krajín na všetkých fórach zmluvy, na ktorých sa budú prijímať rozhodnutia týkajúce sa pripravenosti a reakcie na pandémie
  5. Spoľahlivejšie globálne dodávateľské reťazce a dostatok zdravotníckych pracovníkov počas pandémií
  6. Jasné informácie o kľúčových kapacitách jednotlivých krajín
  7. Informovanosť o výskume a vývoji týkajúcich sa riešení pre boj s pandémiami a lepšia výmena informácií o riešeniach v oblasti výskumu a vývoja
  8. Väčšia dôvera, že všetci partneri prispievajú k úsiliu svojím dielom, a to vďaka spravodlivým systémom v oblasti zodpovednosti
  9. Začlenenie prístupu „jedno zdravie“ do celosvetovej zdravotnej štruktúry – prepojením zdravia ľudí, zvierat a celej planéty sa zlepší prevencia
  10. Partnerská spolupráca a kontakty s partnermi z ďalších krajín a všetkými ďalšími relevantnými aktérmi (medzinárodnými organizáciami, občianskou spoločnosťou, súkromným sektorom) v záujme prekonania hrozby budúcich pandémií