Skip to content
  • Reuniuni ministeriale internaționale

Cea de a șasea Conferință de aderare cu Albania, 16 septembrie 2025

Principalele rezultate

Cea de a șasea reuniune a Conferinței de aderare cu Albania s-a derulat astăzi la Bruxelles. Reuniunea a permis deschiderea negocierilor cu Albania privind grupul tematic 4, „Agenda verde și conectivitatea durabilă”, incluzând următoarele capitole de negociere:

  • Capitolul 14 – Politica în domeniul transporturilor
  • Capitolul 15 – Energie
  • Capitolul 21 - Rețele transeuropene
  • Capitolul 27 - Mediul înconjurător și schimbările climatice

Delegația Uniunii Europene a fost condusă de Marie Bjerre, ministra daneză a afacerilor europene, cu participarea comisarei europene pentru extindere, Marta Kos. Delegația albaneză a fost condusă de prim-ministrul Albaniei, Edi Rama.

Comunicate de presă

Info presă

Contacte presă

În cazul în care nu sunteți jurnalist, vă rugăm să trimiteți cererea dumneavoastră serviciului de informații pentru public.

Acreditare și evenimente de presă

Pentru informații generale privind acreditarea, vă rugăm să vizitați această pagină.

Acreditarea de presă pentru summiturile internaționale desfășurate în afara Uniunii Europene va fi gestionată de autoritățile guvernamentale din țara-gazdă.

Rămâneți pe recepție

Alte reuniuni: Reuniuni ministeriale internaționale

Consultați mai multe reuniuni

Ultima revizuire: 17 septembrie 2025