"Utilizăm cookie-uri pentru a vă îmbunătățiți experiența de navigare. Cookie-urile necesare au rolul de a susține funcții esențiale ale site-ului Consiliului. Cookie-urile opționale ne ajută să realizăm rapoarte statistice anonime și agregate pentru a răspunde mai bine nevoilor dvs.
Videoconferința miniștrilor afacerilor externe (apărare), 16 iunie 2020
Principalele rezultate
Miniștrii apărării din UE au organizat o videoconferință, prezidată de Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate, Josep Borrell, pentru a discuta agenda UE în materie de securitate și apărare.
Am convenit astăzi să lansăm dezvoltarea unei „Busole strategice“ pentru a transpune nivelul nostru de ambiție în materie de securitate și apărare, convenit în 2016, în orientări de politică mai concrete.
Josep Borrell, Înaltul Reprezentant al UE pentru afaceri externe și politica de securitate
Miniștrii au discutat mai întâi modalități de consolidare a implicării operaționale a UE, abordând următoarele aspecte:
- redesfășurarea personalului militar al misiunilor de instruire, în vederea reluării treptate a activităților acestora - necesitatea de a consolida efectivele misiunilor și operațiilor militare ale UE prin intermediul constituirii de forțe - importanța instituirii unui Instrument european pentru pace eficace înainte de sfârșitul anului
Miniștrii au desfășurat apoi un schimb de opinii cu privire la modalitatea de a aprofundainițiativele UE în domeniul apărării, cum ar fi cooperarea structurată permanentă (PESCO) și dezvoltarea unei „Busole strategice“ a UE.
În cele din urmă, miniștrii au discutat chestiunea mijloacelor financiare necesare pentru punerea în aplicare a inițiativelor UE în materie de securitate și apărare, cu accent pe Fondul european de apărare, Mobilitatea militară și Instrumentul european pentru pace.
Comitetul director al Agenției Europene de Apărare
Videoconferința miniștrilor apărării a fost precedată de o reuniune a Comitetului director al Agenției Europene de Apărare.
Acreditarea de presă pentru summiturile internaționale desfășurate în afara Uniunii Europene va fi gestionată de autoritățile guvernamentale din țara-gazdă.