"Böngészési élményének javítása érdekében sütiket használunk. A szükséges sütik feladata, hogy támogassák a Tanács honlapjának alapvető funkcióit. Az opcionális sütik segítségével anonim és összesített statisztikai kimutatásokat készítünk annak érdekében, hogy a honlap még inkább megfeleljen a felhasználók igényeinek.
A külügyminiszterek videokonferenciája (védelem), 2020. június 16.
Főbb eredmények
Az uniós védelmi miniszterek videokonferenciát tartottak, amelyet Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője vezetett. A videokonferencia résztvevői az EU biztonsági és védelmi menetrendjéről tárgyaltak.
A mai napon megállapodtunk arról, hogy megkezdjük egy stratégiai iránytű létrehozását. Célunk az, hogy konkrétabb szakpolitikai iránymutatásokká alakítsuk azokat a biztonsággal és védelemmel kapcsolatos törekvéseinket, amelyekről 2016-ban állapodtunk meg.
Josep Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője
A miniszterek először azt vitatták meg, hogy miként erősíthető az EU operatív szerepvállalása. Ezzel kapcsolatban kitértek a következőkre:
– a kiképzési missziók katonai személyzetének újbóli telepítése tevékenységeik fokozatos újraindítása céljából – az uniós katonai missziók és műveletek haderő-generáláson keresztüli megerősítésének szükségessége – még az év vége előtt egy hatékony Európai Békekeret létrehozásának fontossága
Ezt követően a miniszterek megbeszélést folytattak arról, hogy miként lehetne előmozdítani az uniós védelmi kezdeményezéseket, így többek között az állandó strukturált együttműködést (PESCO) és az uniós stratégiai iránytű létrehozását.
Végezetül a miniszterek megvitatták az uniós biztonsági és védelmi kezdeményezések végrehajtásához szükséges pénzügyi eszközök kérdését, külön figyelmet fordítva az Európai Védelmi Alapra, a Katonai Mobilitás projektre és az Európai Békekeretre.
Az Európai Védelmi Ügynökség irányítóbizottsága
A védelmi miniszterek videokonferenciáját megelőzően az Európai Védelmi Ügynökség irányítóbizottsága tartott megbeszélést.