- Европейски съвет
- Съобщение за печата
- 1 октомври 2021 г. 17:17
Покана от председателя Шарл Мишел до членовете на Европейския съвет за неформалното им заседание и срещата на върха за Западните Балкани в Словения
Имам удоволствието да Ви поканя на неформалната ни работна вечеря в Словения на 5 октомври и на срещата на върха ЕС – Западни Балкани на 6 октомври, чийто любезен домакин е министър-председателят Янша.
По време на работната вечеря на 5 октомври бих искал да проведем стратегическо обсъждане относно ролята на Съюза на международната сцена с оглед на последните събития в Афганистан, партньорството в областта на сигурността между Австралия, Обединеното кралство и САЩ (AUKUS) и развитието на отношенията ни с Китай.
Както се договорихме в рамките на Стратегическата програма за периода 2019 – 2024 г., трябва да поддържаме стратегически курс на действие и да увеличим способността си да действаме автономно, за да защитаваме интересите си, да поддържаме ценностите си и начина си на живот и да спомогнем за оформянето на бъдещето в глобален план. Поради това ЕС трябва да бъде по-настъпателен и ефективен. Отношенията със стратегически партньори, включително нашите трансатлантически партньори, и нововъзникващи сили трябва да бъдат ключов елемент на една солидна външна политика. Нашите цели в този аспект не са се променили, но последните събития изискват от нас да обмислим как най-добре да ги осъществим.
Постигането на общо разбиране за глобалните предизвикателства и начинът за тяхното преодоляване продължават да бъдат от ключово значение, независимо дали става въпрос за климата, енергетиката, търговията или сигурността. Както винаги, единството остава най-важното ни преимущество.
Срещата на върха ЕС – Западни Балкани на 6 октомври ще предостави своевременна възможност да си припомним стратегическото значение на Западните Балкани за Съюза и да обсъдим ангажираността си с региона. Ще се съсредоточим върху приоритетна програма, която ще бъде разгледана на две отделни сесии.
По време на първата сесия имаме удоволствието да поканим и основните заинтересовани страни по отношение на региона – Съвета за регионално сътрудничество, Европейската инвестиционна банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Световната банка, които ще представят своите гледни точки. Акцентът ще бъде поставен върху активизирането на работата ни за насърчаване на социално-икономическото възстановяване и устойчивото развитие на региона, както и върху по-доброто съграждане след пандемията въз основа на икономическия и инвестиционен план за Западните Балкани. Председателят на Европейския парламент също ще участва в тази сесия.
По време на втората сесия, запазена за лидерите както от ЕС, така и от Западните Балкани, ще имаме възможност да разгледаме начините за по-нататъшно задълбочаване на нашия политически диалог, на сътрудничеството в областта на сигурността и стратегическото взаимодействие, като потвърдим отново споделения си ангажимент да работим за изграждането на силна, стабилна и обединена Европа. Това ще бъде и важен повод да обсъдим начините за гарантиране на стабилността на региона, засилване на регионалното сътрудничество и разрешаване на регионалните конфликти.
Очаквам Вашето присъствие и активен принос в тези две прояви.
Връзки с медиите
-
Beatriz Navarro Deputy spokesperson for the European Council President
- +32 471 33 22 92
- +32 2 281 51 50
- @beanavarro
- @beanavarro.bsky.social
-
Maria Tomasik Spokesperson for the European Council President
- +32 470 88 23 83
- +32 2 281 51 50
- @maria_tomasik
- @mariatomasik.bsky.social
Ако не сте журналист, моля изпратете искането си на служба „Информация за обществеността“.
Последна актуализация: 23 април 2025 г.