Zarządzanie granicami: umowy z państwami trzecimi
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) może rozmieszczać personel i prowadzić wspólne operacje w państwach ościennych, o ile wcześniej UE zawarła z nimi umowę statusową.
Ważnym elementem europejskiego zintegrowanego zarządzania granicami jest współpraca z państwami trzecimi.
Jak dotąd wynegocjowano umowy statusowe (już obowiązują lub czekają na podpisanie) z następującymi państwami:
- Albania (podpisana nowa wzmocniona umowa)
- Bośnia i Hercegowina (w toku negocjacje nad nową wzmocnioną umową)
- Mołdawia (umowa w mocy od 1 listopada 2022 r.)
- Czarnogóra (podpisana nowa wzmocniona umowa – tymczasowo stosowana od 1 lipca 2023 r.)
- Macedonia Północna (umowa w mocy od 1 kwietnia 2023 r.)
- Serbia (umowa w mocy od 1 maja 2021 r. – w toku negocjacje nad nową wzmocnioną umową).
* Użycie tej nazwy nie wpływa na stanowiska w sprawie statusu Kosowa i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz z opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji niepodległości Kosowa.
Więcej o zarządzaniu granicami zewnętrznymi przez UE: