"Piškotke uporabljamo, da izboljšamo vašo izkušnjo pri brskanju. Nujni piškotki so potrebni, saj omogočajo bistvene funkcije spletišča Sveta. Izbirni piškotki nam pomagajo pri pripravi anonimnih in zbirnih statističnih poročil, da lahko bolje zadostimo vašim potrebam.
Države članice evrskega območja priporočajo, da Hrvaška postane 20. članica evrskega območja
Evroskupina je danes potrdila priporočilo držav članic evrskega območja Svetu. Ministri in ministrice so se strinjali s pozitivno oceno Hrvaške glede izpolnjevanja konvergenčnih meril, ki sta jo pripravili Evropska komisija in Evropska centralna banka. V priporočilu je predlagano, naj Hrvaška 1. januarja 2023 uvede evro. To je prvi korak v procesu, v katerem Svet EU sprejme pravne akte, ki bodo Hrvaški omogočili, da postane članica evrskega območja in ima koristi od uporabe naše skupne valute, evra, od naslednjega leta.
Z veseljem sporočam, da se je Evroskupina danes dogovorila, da Hrvaška izpolnjuje vse potrebne pogoje za uvedbo evra. To je ključni korak na poti Hrvaške, da postane 20. članica našega evrskega območja, in močan signal za evropsko povezovanje. Hrvaško vlado želim posebej pohvaliti za njeno predanost in trdo delo, da je v zadnjih nekaj letih dosegla ta rezultat v posebno težkih razmerah.
Paschal Donohoe, predsednik Evroskupine
Naslednji koraki
To priporočilo naj bi Svet Ecofin (s kvalificirano večino glasov držav članic evrskega območja) sprejel na seji 17. junija 2022. Svet naj bi tudi odobril pismo predsednika Sveta Ecofin Evropskemu svetu. Evropski svet bo to vprašanje obravnaval tudi na zasedanju 23. in 24. oktobra.
Postopek se bo zaključil s tem, da bo Svet (po posvetovanju z Evropskim parlamentom in Evropsko centralno banko) sprejel tri pravne akte, ki so potrebni, da se Hrvaški omogoči uvedba evra 1. januarja 2023. Ti akti naj bi bili sprejeti julija.
Ta vir je trenutno na voljo le v naslednjem jeziku oz. jezikih: