Ülevaade – pandeemiaid käsitlev ülemaailmne leping
COVID-19 näitas, et ükski valitsus ega institutsioon ei suuda tulevaste pandeemiate ohuga üksi toime tulla. Kuna nakkushaiguste esinemine maailmas sageneb ja viirused liiguvad üle riigipiiride, on parem valmisolek ja suurem vastupanuvõime tulevaste ülemaailmsete terviseohtudega võitlemiseks väga oluline.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) liikmesriigid võtsid 2025. aasta mais vastu uue rahvusvahelise lepingu, mille eesmärk on inimesi, kogukondi ja riike tulevaste pandeemiate eest paremini kaitsta.
Eesmärgid
WHO liikmesriikide poolt vastu võetud dokumendiga, mida on nimetatud ka kokkuleppeks, soovitakse parandada tulevaste pandeemiate ennetamist, nendeks valmisolekut ja neile reageerimist ülemaailmsel tasandil.
Eesmärgid on järgmised:
- tagada püsiv ja pikaajaline poliitiline pühendumine
- määrata kindlaks selged menetlused ja ülesanded
- tagada kõigil tasanditel pikaajaline avaliku ja erasektori tugi
- edendada valitsuse- ja ühiskonnaülest lähenemisviisi, lõimides terviseküsimused kõigisse asjakohastesse poliitikavaldkondadesse (nt teadusuuringud, innovatsioon, rahastamine, transport)
Võimalik kasu
• poliitiline tegevus ja ülemaailmne kaasatus
• kehtestatud põhimõtted, prioriteedid ja eesmärgid
• suurem riiklik, piirkondlik ja ülemaailmne vastupanuvõime tulevastele pandeemiatele ja suutlikkus nendega toime tulla
• võrdsem juurdepääs kvaliteetsetele meditsiinilistele vastumeetmetele (vaktsiinid, ravi ja diagnostika)
• seireandmete, geneetiliste andmete, proovide ja tehnoloogia ning nendega seotud hüvede jagamine
• terviseühtsuse põhimõte, mis hõlmab inimeste, loomade ja planeedi tervist
Osalised
WHO, mille 194 liikmesriigi delegatsioonid lepingu üle läbirääkimisi pidasid, on kõige kaasavam ja kogenum rahvusvaheline organisatsioon, kus kõik riigid saavad üheskoos käsitleda kriitilise tähtsusega üleilmseid terviseküsimusi.
Laialdaselt ja põhjalikult konsulteeriti ka kodanikuühiskonna, rahvusvaheliste organisatsioonide ja asjaomaste ÜRO asutustega.
Läbirääkimisprotsessi etapid
Ajajoon:
- 2020. aasta november – Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel teeb Pariisi rahufoorumil ettepaneku töötada välja pandeemiaid käsitlev rahvusvaheline instrument.
- 2021. aasta detsember – maailma terviseassamblee erakorralisel istungjärgul lepitakse kokku pandeemiate ennetamist, nendeks valmisolekut ja neile reageerimist käsitleva konventsiooni, kokkuleppe või muu rahvusvahelise instrumendi koostamise ning selle üle läbirääkimiste alustamises.
- 2022. aasta märts – Euroopa Liidu Nõukogu annab loa alustada läbirääkimisi.
- 2023. aasta märts – WHO liikmesriigid alustavad läbirääkimisi lepingu kavandi esialgse teksti üle.
- 2023. aasta mai – läbirääkimiskogu esitab maailma terviseassamblee 76. istungjärgule eduaruande.
- 2024. aasta mai – kavandatav leping esitatakse arutamiseks maailma terviseassamblee 77. istungjärgule.
- 2025. aasta mai – pandeemiaid käsitlev leping võetakse vastu maailma terviseassamblee 78. istungjärgul.
WHO hakkab nüüd läbi rääkima patogeenidele juurdepääsu ja nende kasutamisest saadava tulu õiglase jaotamise (PABS) süsteemi üle, millest saab lepingu lisa. Kui kõnealune lisa on vastu võetud, avatakse pandeemiaid käsitlev leping allkirjastamiseks ja ratifitseerimiseks kõigile WHO liikmesriikidele.
Pärast ratifitseerimist on leping, mis põhineb WHO põhikirjal, õiguslikult siduv.
Viimati läbi vaadatud: 4. juuni 2025