"Kasutame küpsiseid, et teie sirvimiskogemust parandada. Nõukogu veebisaidi põhifunktsioonide toetamiseks tuleb kasutada vajalikke küpsiseid. Vabatahtlikud küpsised aitavad meil koostada anonüümseid statistilisi koondaruandeid, et paremini kasutajate vajadusi rahuldada.
Arenguministrite mitteametlik videokonverents, 14. juuni 2021
Peamised tulemused
ELi arenguministrid vahetasid mitteametlikult arvamusi keskmiste tuludega riikide (areng üleminekuetapis) ja inimarengu üle.
Esimesele arvamuste vahetusele selle üle, kuidas teha keskmiste tuludega riikidega strateegilisemalt koostööd, järgnes peagi uue naabruspoliitika, arengu- ja rahvusvahelise koostöö rahastamisvahendi „Globaalne Euroopa“ vastuvõtmine, mis võimaldab integreerituma ELi lähenemisviisi kasutamist partnerriikidega.
Arenguministrid käsitlesid arvamuste vahetuses seda, kui tugevalt on COVID-19 pandeemia mõjutanud keskmiste tuludega riike ja kuidas nad saavad täita olulist rolli ülemaailmsel taastumisel, omades suurimat potentsiaali tõhusate ja tulevikku suunatud reformide rakendamise kaudu. EL saab aidata kaasa nende riikide olukorra muutmisele, toetades veelgi rohkem nende majanduse taastekavasid ning jagades nendega oma nägemust majanduse keskkonnasõbralikust ja kestlikust taastumisest.
Oma teisel arvamuste vahetusel käsitlesid ministrid konkreetseid samme, kuidas tõhusalt edendada inimarengut, sealhulgas Euroopa tiimi lähenemisviisi kaudu.
Arenguministrid keskendusid eelkõige ülemaailmsele tervise- ja vaktsiinide alasele tegevusele ning haridusele ja noortele pandeemiajärgse taastumise perioodil.
Majanduse tõhusaks taastumiseks peame suurendama oma toetust haridusele ja tervisele, eelkõige naiste ja noorte jaoks. Nemad on peamised muutuste elluviijad.
Seepärast leppisime kokku ambitsioonikas eesmärgis eraldada käesoleval eelarveperioodil vähemalt 20% ametliku arenguabi kulutustest inimarengule ja sotsiaalsele kaasamisele.
Välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell
Vaktsiinide osas tuletas kõrge esindaja ministritele meelde, et EL on seni tootnud üle 600 miljoni doosi, millest üle 300 miljoni on eksporditud EList väljapoole. 10% neist doosidest jaotati COVAXi mehhanismi kaudu, milles Euroopa Liit on üks peamisi rahastajaid.
Seejärel arutasid ministrid, kuidas COVAXi mehhanismi veelgi toetada, et tagada kõigile ohutu, õiglane ja võrdne juurdepääs vaktsiinidele, ning kuidas suurendada tootmist ja tugevdada tervisesüsteeme partnerriikides.
Muud küsimused
Tööhõive, sotsiaalpoliitika, tervise- ja tarbijakaitseküsimuste nõukogu kiitis oma istungil heaks järgmised järeldused: