"Na zlepšenie prehliadania používame cookies. Nevyhnutné cookies zabezpečujú základné funkcie webového sídla Rady. Voliteľné cookies nám pomáhajú generovať anonymné a súhrnné štatistické prehľady, aby sme mohli lepšie reagovať na vaše potreby.
Rada schválila začatie rokovaní o medzinárodnej zmluve o pandémiách
Rada prijala rozhodnutie o poverení začať rokovania o medzinárodnej dohode o predchádzaní pandémiám a pripravenosti a reakcii na ne. Týmto rozhodnutím sa takisto otvára cesta k rokovaniam o zmenách Medzinárodných zdravotných predpisov.
Pandémia COVID-19 odhalila význam medzinárodnej spolupráce v boji proti globálnym hrozbám pre zdravie ľudí. Tento nový medzinárodný nástroj je preto nevyhnutný na to, aby sme mohli lepšie reagovať v prípade ďalšej pandémie. Medzinárodné spoločenstvo sa musí spojiť s cieľom zabezpečiť spravodlivý prístup k vakcínam a terapeutikám, zaručiť včasnú výmenu údajov a informácií a riešiť prepojenie medzi zdravím ľudí a zvierat a stavom životného prostredia.
Olivier Véran, minister pre solidaritu a zdravotníctvo
Týmto rozhodnutím sa Komisia poveruje rokovať o medzinárodnej dohode o predchádzaní pandémiám a pripravenosti a reakcii na ne, pokiaľ ide o záležitosti, ktoré patria do právomoci Únie. V smerniciach na rokovania, ktoré sú pripojené k rozhodnutiu, sa uvádzajú ciele a zásady dohody. Uvedené smernice na rokovania sa môžu podľa potreby zrevidovať a ďalej rozpracovať v závislosti od vývoja rokovaní.
Reakcia na COVID-19
Pandémia COVID-19 poukázala na potrebu lepšej pripravenosti a užšej spolupráce na celosvetovej úrovni. Lepšia spolupráca medzi výskumnými centrami na celom svete a lepšia koordinácia financovania na medzinárodnej úrovni by mohli zlepšiť monitorovanie rizík a výmenu poznatkov o nových infekčných chorobách. Celosvetovou koordináciou vytvárania zásob by sa mohlo zabezpečiť, aby krajiny mali prístup k základným dodávkam. Protipandemická dohoda by mohla viesť aj k lepším mechanizmom reakcie a riešiť nerovnosti v prístupe k vakcínam, liekom a diagnostike.
Kontext
Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) dosiahli 1. decembra 2021 konsenzus o začatí procesu prípravy a rokovania o dohovore, dohode alebo inom medzinárodnom nástroji podľa ústavy Svetovej zdravotníckej organizácie s cieľom posilniť predchádzanie pandémiám a pripravenosť a reakciu na ne.
Návrh medzinárodnej zmluvy o pandémiách prvýkrát predstavil predseda Európskej rady Charles Michel na Parížskom mierovom fóre v novembri 2020. Výzvu na vypracovanie medzinárodnej zmluvy o pandémiách zdôraznili aj lídri krajín G7 vo svojom vyhlásení z 19. februára 2021.
Vedúci predstavitelia EÚ na zasadnutí Európskej rady 25. februára 2021 zdôraznili, že aktuálne a budúce hrozby v oblasti zdravia je potrebné riešiť na základe globálnej mnohostrannej spolupráce, a dohodli sa, že sa v rámci WHO budú usilovať vypracovať medzinárodnú zmluvu o pandémiách a presadzovať globálnu zdravotnú bezpečnosť.
Ďalšie kroky
V nadväznosti na rozhodnutie z 1. decembra na Svetovom zdravotníckom zhromaždení sa 24. februára 2022 uskutočnilo prvé zasadnutie medzivládneho rokovacieho orgánu, aby sa dohodol na spôsobe práce a harmonograme. Tento orgán má opäť zasadnúť do 1. augusta 2022, aby rokoval o pokroku v súvislosti s pracovným návrhom. Potom predloží správu o pokroku na 76. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v roku 2023 s cieľom prijať uvedený nástroj do roku 2024.