Skip to content
  • Rada Unii Europejskiej
  • Komunikat prasowy
  • 3 marca 2022 16:38

Zgoda Rady na negocjacje nad traktatem antypandemicznym

Rada przyjęła decyzję o upoważnieniu do rozpoczęcia negocjacji dotyczących umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania pandemiom oraz gotowości i reagowania na nie. Decyzja ta umożliwia również wynegocjowanie uzupełniających poprawek do Międzynarodowych przepisów zdrowotnych.

Olivier Véran, minister solidarności i zdrowia
Pandemia Covid-19 pokazała, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w walce z globalnymi zagrożeniami dla zdrowia ludzi. Ten nowy instrument międzynarodowy jest zatem niezbędny, by umożliwić nam lepsze reagowanie na wypadek kolejnej pandemii. Społeczność międzynarodowa musi współpracować, aby zapewnić równy dostęp do szczepionek i produktów leczniczych, zagwarantować terminową wymianę danych i informacji oraz zająć się powiązaniami między zdrowiem ludzi, zwierząt i środowiska.
Olivier Véran, minister solidarności i zdrowia
Olivier Véran, minister solidarności i zdrowia

Na mocy wspomnianej decyzji Komisja jest upoważniona, w kwestiach wchodzących w zakres kompetencji Unii, by wynegocjować umowę międzynarodową w sprawie zapobiegania pandemiom oraz gotowości i reagowania na nie. Cele i zasady umowy nakreślono w wytycznych negocjacyjnych załączonych do decyzji. W stosownych przypadkach, w zależności od przebiegu negocjacji, wytyczne te mogą zostać zmienione lub doprecyzowane.

Reakcja na Covid-19

Pandemia Covid-19 uwypukliła potrzebę zwiększonej gotowości i ściślejszej współpracy na szczeblu globalnym. Dzięki usprawnionej współpracy między ośrodkami badawczymi na całym świecie i lepszej koordynacji finansowania międzynarodowego można by lepiej monitorować ryzyko i dzielić się wiedzą na temat nowych chorób zakaźnych. Globalne koordynowanie gromadzenia zapasów mogłoby zapewnić krajom dostęp do podstawowych dostaw. Umowa antypandemiczna mogłaby również doprowadzić do stworzenia lepszych mechanizmów reagowania i rozwiązać problem nierówności w dostępie do szczepionek, leków i diagnostyki.

Kontekst

1 grudnia 2021 r. członkowie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) porozumieli się co do rozpoczęcia procesu redagowania i negocjowania konwencji, umowy lub innego międzynarodowego instrumentu na podstawie konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, by poprawić profilaktykę, gotowość i reakcję pandemiczną.

Przyjęcie międzynarodowego traktatu antypandemicznego jako pierwszy zaproponował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas Paris Peace Forum w listopadzie 2020 r. Ten apel o międzynarodowy traktat antypandemiczny powtórzyli również przywódcy grupy G-7 w oświadczeniu z 19 lutego 2021 r.

Podczas szczytu Rady Europejskiej 25 lutego 2021 r. unijni przywódcy podkreślili, że potrzebna jest globalna, wielostronna współpraca, by reagować na obecne i przyszłe zagrożenia zdrowotne. Uzgodnili też, że będą pracować nad międzynarodowym traktatem antypandemicznym na forum WHO i działać na rzecz poprawy globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Co dalej?

Po decyzji Światowego Zgromadzenia Zdrowia z 1 grudnia 2021 r. pierwsze posiedzenie międzyrządowego zespołu negocjacyjnego odbyło się 24 lutego 2022 r. Służyło uzgodnieniu metod pracy i harmonogramów. Kolejne posiedzenie zespołu zostanie zwołane przed 1 sierpnia 2022 r. w celu omówienia postępów w pracach nad projektem roboczym. Następnie, podczas 76 sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia w 2023 r., zespół przedstawi sprawozdanie z postępów prac, tak by instrument można było przyjąć do 2024 r.

Przejdź na stronę posiedzenia

Kontakt z prasą

Osoby niebędące dziennikarzami prosimy o kontakt z Sekcją Informacji Publicznej.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2025