Skip to content
  • Eiropas Savienības Padome
  • Paziņojums presei
  • 2022. gada 3. marts 16:38

Padome dod zaļo gaismu sarunām par starptautisku līgumu par pandēmijām

Padome pieņēma lēmumu, ar ko pilnvaro sākt sarunas par starptautiska līguma noslēgšanu par pandēmiju novēršanu, gatavību pandēmijām un reaģēšanu uz tām. Ar šo lēmumu arī tiek dota iespēja risināt sarunas par pagaidu grozījumiem Starptautiskajos veselības aizsardzības noteikumos.

Olivjē Verāns, solidaritātes un veselības ministrs
Covid-19 pandēmija ir uzskatāmi parādījusi starptautiskās sadarbības nozīmīgumu cīņā pret cilvēku veselības globālajiem apdraudējumiem. Tāpēc šis jaunais starptautiskais instruments ir būtisks, lai mēs varētu labāk reaģēt, ja sākas cita pandēmija. Starptautiskajai sabiedrībai ir jāapvienojas, lai nodrošinātu vienlīdzīgu piekļuvi vakcīnām un medikamentiem, garantētu savlaicīgu datu un informācijas apmaiņu un pievērstos saiknei starp cilvēku, dzīvnieku un vides veselību.
Olivjē Verāns, solidaritātes un veselības ministrs
Olivjē Verāns, solidaritātes un veselības ministrs

Ar šo lēmumu Komisija tiek pilnvarota par jautājumiem, kas ir Savienības kompetencē, risināt sarunas par starptautisku līgumu par pandēmiju novēršanu, gatavību pandēmijām un reaģēšanu uz tām. Lēmumam pievienotajās sarunu norādēs ir izklāstīti līguma mērķi un principi. Sarunu norādes atkarībā no sarunu gaitas vajadzības gadījumā var tikt pārskatītas un pilnveidotas.

Reaģēšana uz Covid-19

Covid-19 parādīja, ka ir vajadzīga labāka sagatavotība un ciešāka sadarbība pasaules līmenī. Uzlabota sadarbība starp pētniecības centriem visā pasaulē un labāka starptautiskā finansējuma koordinācija varētu uzlabot risku uzraudzību un zināšanu apmaiņu par jaunām infekcijas slimībām. Krājumu veidošanas koordinācija pasaules mērogā varētu nodrošināt, ka valstīm ir pieejama pirmās nepieciešamības piegādes. Līgums par pandēmijām varētu arī uzlabot reaģēšanas mehānismus un novērst nevienlīdzību piekļuvē vakcīnām, zālēm un diagnostikai.

Vispārīga informācija

2021. gada 1. decembrī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) locekļi panāca vienprātību sākt procesu, lai izstrādātu konvenciju, līgumu vai citu starptautisku instrumentu un vestu par to sarunas saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas konstitūciju nolūkā stiprināt prevencijas, gatavības un reaģēšanas pasākumus saistībā ar pandēmijām.

Ar priekšlikumu starptautiskam līgumam par pandēmijām pirmoreiz klajā nāca Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels (Charles Michel) Parīzes Miera forumā 2020. gada novembrī. Šo aicinājumu izstrādāt starptautisku līgumu par pandēmijām uzsvēra arī G7 vadītāji savā 2021. gada 19. februāra paziņojumā.

Eiropadomes 2021. gada 25. februāra sanāksmē ES līderi uzsvēra, ka ir vajadzīga globāla daudzpusēja sadarbība, lai novērstu pašreizējos un turpmākos draudus veselībai, un vienojās PVO satvarā izstrādāt starptautisku līgumu par pandēmijām un veicināt globālo veselības drošību.

Turpmākie pasākumi

Pēc 1. decembra lēmuma Pasaules Veselības asamblejā 2022. gada 24. februārī notika starpvaldību sarunu struktūras pirmā sanāksme, lai vienotos par darba veidiem un termiņiem. Tā tiksies vēlreiz 2022. gada 1. augustā, lai apspriestu progresu saistībā ar provizorisku projektu. Pēc tam tā 2023. gadā iesniegs progresa ziņojumu 76. Pasaules Veselības asamblejai ar mērķi instrumentu pieņemt līdz 2024. gadam.

Apmeklēt sanāksmes vietni

Kontaktinformācija presei

Ja neesat žurnālists, savu pieprasījumu, lūdzu, sūtiet sabiedrības informēšanas dienestam.

Pēdējo reizi pārskatīts: 2025. gada 24. aprīlis