Skip to content
  • Euróövezeti csúcstalálkozó

Euróövezeti csúcstalálkozó, 2017. december 15., 2017. december 15.

Az euróövezeti csúcstalálkozó alkalmával a résztvevők a gazdasági és monetáris unió jövőjéről és a bankunióról tartottak megbeszéléseket.

„Meggyőződésem, hogy kötelességünk a GMU működésének javítása és fokozatos megerősítése. Első lépésben a bankunió kiteljesítésével kell foglalkoznunk, melyet az elfogadott ütemtervvel összhangban kell megvalósítani az euróövezet strukturális megerősítése érdekében.” Donald Tusk az uniós vezetők 2017. szeptember 28-i nem hivatalos munkavacsorájára szóló meghívólevelében

Az uniós vezetők véleménycserét tartottak arról, hogy milyen módon biztosítható, hogy az EU megfelelő eszközökkel rendelkezzen az esetleges gazdasági sokkok kezelésére.

A csúcstalálkozót megelőzően Donald Tusk elnök a vezetői ütemtervbe tartozó vitaindító feljegyzést adott körbe. A feljegyzés több olyan gondolatot körvonalazott, amelyekkel kapcsolatban széles körű az egyetértés, például:

  • a közös szanálási alap közös védőhálójának létrehozása; a védőhálót az Európai Stabilitási Mechanizmusból (ESM) nyújtandó hitelkeret biztosítaná
  • az ESM továbbfejlesztése, esetlegesen ún. Európai Valutaalappá alakítása
  • az ECOFIN Tanács 2016. júniusi ülésén elfogadott, a bankunió kiteljesítésére vonatkozó ütemterv továbbfejlesztése, többek között az európai betétbiztosítási rendszer fokozatos bevezetése

Az euróövezeti csúcstalálkozóra az euróövezeten kívüli tagállamok részvételével, tehát 27 tagállammal került sor kerülni. A költségvetési paktum értelmében adott esetben az azt megerősítő valamennyi országnak (jelenleg 25) részt kell vennie az euróövezeti csúcstalálkozókon, különösen abban az esetben, ha a csúcstalálkozó megbeszéléseinek témája az euróövezet felépítése.

Tekintettel arra, hogy milyen fontos téma lesz napirenden, Donald Tusk elnök úgy határozott, hogy Horvátországot és a Cseh Köztársaságot – azaz azt a két országot, amelyek még nem erősítették meg a költségvetési paktumot – is meghívja a csúcstalálkozóra.

Donald Tusk elnök bejelentette, hogy a következő euróövezeti csúcstalálkozót 2018. márciusra fogja összehívni, amikor is a résztvevők folytatni fogják a megbeszéléseket.

Az üléshez kapcsolódó dokumentumok

Sajtóinformációk

Sajtókapcsolat

Ha Ön nem újságíró, kérdésével szíveskedjen a Közönségtájékoztatási Szolgálathoz fordulni.

Akkreditáció és sajtóesemények

Az akkreditációról szóló általános információkat ezen az oldalon találja.

Az Európai Unión kívül tartott nemzetközi csúcstalálkozókra vonatkozó médiaakkreditációt a szervező ország kormányzati hatóságai fogják végezni.

Kövesse munkánkat!

Egyéb ülések: Euróövezeti csúcstalálkozó

További ülések

Legutóbbi frissítés: 2025. január 30.