"Böngészési élményének javítása érdekében sütiket használunk. A szükséges sütik feladata, hogy támogassák a Tanács honlapjának alapvető funkcióit. Az opcionális sütik segítségével anonim és összesített statisztikai kimutatásokat készítünk annak érdekében, hogy a honlap még inkább megfeleljen a felhasználók igényeinek.
Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács (Energia), 2023. október 17.
A főbb eredmények
A villamosenergia-piac reformja
A Tanács elfogadta álláspontját (általános megközelítést alakított ki) az uniós villamosenergia-piac szerkezetére vonatkozó szabályok módosítására irányuló javaslatról (EMD-rendelet).
A reform célja, hogy csökkentse a villamosenergia-árak függését a fosszilis tüzelőanyagok ingadozó áraitól, és hogy megvédje a fogyasztókat a meredek áremelkedésektől, különösen a hosszú távú villamosenergia-piac működésének javítása révén.
Büszkén mondhatom, hogy a mai napon stratégiai jelentőségű lépést tettünk az EU jövőjének szolgálatában. A ma elért megállapodás néhány éve még elképzelhetetlen lett volna. E megállapodásnak köszönhetően a fogyasztók az EU egészében sokkal stabilabb energiaárakkal számolhatnak, csökkenni fog a fosszilis tüzelőanyagok árától való függésük és védettebbek lesznek a jövőbeli válságokkal szemben. Emellett fel fogjuk gyorsítani a megújuló energia elterjesztését, amely olcsóbb és egyben tisztább energiaforrást kínál a polgáraink számára.
Teresa Ribera Rodríguez, a spanyol kormány megbízott harmadik miniszterelnök-helyettese, az ökológiai átállásért és a demográfiai kihívások kezeléséért felelős miniszter
A javaslat az uniós villamosenergia-piac szerkezetére irányuló szélesebb körű reform részét képezi, amely magában foglalja az Unió piaci manipulációval szembeni védelmének a nyomon követés és az átláthatóság fokozása révén történő javításáról szóló rendeletet (REMIT-rendelet) is. A REMIT-rendeletre vonatkozóan a Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács (energiaügy) 2023. június 19-i ülésén fogadtak el általános megközelítést.
Az „Egyéb” napirendi pont keretében Ukrajna energiaügyi minisztere csatlakozott az ülés résztvevőihez, hogy tájékoztatást nyújtson az EU és Ukrajna között a téli idényre készülve folytatott energiaügyi együttműködésről, valamint Ukrajna energiarendszerének helyzetéről, kitérve az infrastruktúrával kapcsolatos kérdésekre is.
A Bizottság tájékoztatta a minisztereket az energiahatékonyság finanszírozásáról és az európai energiahatékonyság-finanszírozási koalícióról szóló politikai nyilatkozatról.
A Bizottság emellett tájékoztatta a minisztereket az aktualizált nemzeti energia- és klímatervek (NEKT-ek) tervezeteiről is, különös tekintettel a benyújtás aktuális helyzetére és a Bizottság értékelésére.
A Bizottság beszámolt a minisztereknek a 2023–2024-es télre való felkészültség aktuális állásáról is.
Észtország és Finnország tájékoztatást nyújtott a két ország közötti megrongálódott földgázvezetékről.
Ez a tartalom jelenleg csak az alábbi nyelv(ek)en érhető el:
Lengyelország tájékoztatta a minisztereket az üvegházhatású gázok kibocsátási egységei piacának az energia- és éghajlat-politikára, valamint az energetikai átmenettel kapcsolatos célkitűzések elérésének megvalósíthatóságára gyakorolt hatásáról.
Ez a tartalom jelenleg csak az alábbi nyelv(ek)en érhető el: