Skip to content
  • Rada do Spraw Zagranicznych

3. spotkanie ministerialne Unia Europejska – Unia Afrykańska, 21 maja 2025

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej spotkali się po raz trzeci. Podsumowali postępy od czasu 6. szczytu UE–UA, który odbył się w lutym 2022 r.

Ministrowie wymienili poglądy na temat partnerstwa UE–UA. Przedyskutowali też, jak jeszcze bardziej zacieśnić współpracę w tym symbolicznym roku, w którym to trwałe i wyjątkowe partnerstwo obchodzi 25-lecie swojego istnienia.

Tematem dyskusji podczas posiedzenia były:

  • pokój, bezpieczeństwo i sprawowanie rządów
  • multilateralizm
  • dobrobyt
  • ludzie, migracja i mobilność.

Spotkanie poprowadzili wspólnie wysoka przedstawicielka Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kaja Kallas oraz minister spraw zagranicznych Angoli, a zarazem przewodniczący Rady Wykonawczej UA Tete António.

Przy obecnym wzroście niestabilności politycznej Afryka jest dla UE ważnym priorytetem geopolitycznym.

UE i jej państwa członkowskie pozostają największym partnerem handlowym, największym inwestorem oraz największym sponsorem pomocy rozwojowej i humanitarnej dla Afryki. Ich bezpośrednie inwestycje w Afryce w 2022 r. wyniosły 309 mld euro.

Rok 2025 jest kluczowym rokiem dla partnerstwa UE–UA. Przypada w nim 25. rocznica nawiązania partnerstwa i oprócz 3. spotkania ministerialnego odbędzie się w Afryce 7. szczyt UE–AU.

Współdziałając, UE i Afryka mogą być potężną siłą.

Komunikaty prasowe

Prasa

Kontakt z prasą

Osoby niebędące dziennikarzami prosimy o kontakt z Sekcją Informacji Publicznej.

Akredytacja i wydarzenia prasowe

Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.

Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.

Bądź na bieżąco

Pozostałe posiedzenia: Rada do Spraw Zagranicznych

Więcej posiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2025