Skip to content
  • Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (energia), 25.6.2019, 25 czerwca 2019

Główne wyniki

Relacja z posiedzenia Rady ds. Energii (Luksemburg, 25 czerwca 2019)

Konkluzje Rady o przyszłości systemów energetycznych w unii energetycznej

Rada przyjęła konkluzje o przyszłości systemów energetycznych w unii energetycznej. Określiła w nich priorytety i zasady kształtowania polityki, która ma doprowadzić do transformacji energetycznej skutkującej utworzeniem przystępnego cenowo, bezpiecznego, konkurencyjnego, pewnego i zrównoważonego systemu energetycznego.

W uzgodnionych dziś konkluzjach przedstawiliśmy wizję polityki energetycznej w UE na okres do 2030 r. i na później. Podkreśliliśmy zwłaszcza, jak ważne jest skoncentrowanie naszych działań i zwiększenie inwestycji w zakresie infrastruktury, innowacyjnych technologii oraz łączenia i integracji sektorów. Musimy też zadbać o to, by obywatele i przedsiębiorstwa znaleźli się w centrum transformacji energetycznej. W tym celu należy zagwarantować społeczne poparcie dla tego procesu oraz międzynarodową konkurencyjność branży. Teraz pałeczkę przejmuje Komisja, która ma przygotować nowe wnioski w dziedzinie energetyki. Anton Anton, rumuński minister energetyki i przewodniczący Rady

Stosunki zewnętrzne w dziedzinie energii

Rada zapoznała się z najnowszymi wydarzeniami w obszarze zewnętrznej polityki energetycznej. Następnie ministrowie ds. energii wymienili poglądy na ten temat, kierując się notą informacyjną przekazaną przez prezydencję.

Dyskusja była owocna i konstruktywna. Musimy nadal współpracować z naszymi głównymi partnerami, by promować przejście na czystą energię. Zajęliśmy się też trwającą modernizacją Traktatu o Wspólnocie Energetycznej i Traktatu karty energetycznej. Anton Anton, rumuński minister energetyki i przewodniczący Rady

Inne punkty obrad

W punkcie „Sprawy różne” Komisja przedstawiła swój najnowszy komunikat o projektach zintegrowanych krajowych planów energetyczno-klimatycznych. Krajowe plany energetyczno-klimatyczne są częścią nowych ram zarządzania unią energetyczną i mają zapewnić realizację przez UE jej celów w zakresie energii i klimatu. Wszystkie państwa członkowskie przedstawiły swoje pierwsze projekty krajowych planów energetyczno-klimatycznych. Plany mają być sfinalizowane do końca tego roku.

Przyszła prezydencja fińska przedstawiła swój program prac. Delegacja Finlandii zapowiedziała, że podczas swojej prezydencji kraj ten zamierza zwrócić szczególną uwagę na program działań w dziedzinie klimatu.

Dokumenty

Komunikaty prasowe

Prasa

Kontakt z prasą

Osoby niebędące dziennikarzami prosimy o kontakt z Sekcją Informacji Publicznej.

Akredytacja i wydarzenia prasowe

Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.

Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.

Bądź na bieżąco

Pozostałe posiedzenia: Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii

Więcej posiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2025