Skip to content
  • Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii – energia, 24.9.2019, 24 września 2019

Główne wyniki

Relacja z posiedzenia Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (energia) (Bruksela, 24 września 2019)

Krajowe plany energetyczno-klimatyczne

Rada wymieniła poglądy na temat przeprowadzonej przez Komisję Europejską oceny projektów krajowych planów energetyczno-klimatycznych. Ministrowie skupili się na tym, jak zadbać, by poziom ambicji przedstawiony w ostatecznej wersji krajowych planów był odpowiednio wysoki i pozwolił sprostać ogólnounijnym celom na 2030 r.

Cieszę się, że wiele państw członkowskich jest gotowych zwiększyć krajowe ambicje, tak byśmy mogli razem zrealizować nasze cele energetyczne na 2030 rok. Dyskusja była bardzo pozytywna i mam nadzieję, że pomoże państwom członkowskim sfinalizować plany do końca roku. Katri Kulmuni, fińska minister do spraw gospodarczych, przewodnicząca Rady

Poza planami krajowymi tematem rozmów była także rola Rady w mechanizmie zarządzania unią energetyczną. Państwa członkowskie chciałyby jej aktywnej roli, towarzyszenia w opracowywaniu i realizacji planów krajowych oraz monitorowania tego procesu.

Główne priorytety krajowych planów energetyczno-klimatycznych na 2030 rok to m.in. redukcja emisji gazów cieplarnianych, określony minimalny udział energii ze źródeł odnawialnych oraz większa konektywność międzysystemowa w elektroenergetyce.
Krajowe plany energetyczno-klimatyczne (infografika)

Krajowe plany energetyczno-klimatyczne (infografika)

Sektor energii po 2030 r.: w stronę neutralności klimatycznej

Ministrowie wymienili poglądy na temat sposobów osiągnięcia neutralności klimatycznej w sektorze energii. Dyskusja była otwarta i obszerna. Wśród najważniejszych tematów poruszonych przez delegacje były badania i innowacje w dziedzinie technologii neutralnych emisyjnie, współpraca regionalna oraz potrzeba zapewnienia sprawiedliwej transformacji. Ministrowie zaznaczyli, że przywiązują dużą wagę do tego, jak osiągnąć neutralność klimatyczną w systemach energetycznych, a zarazem zapewnić bezpieczeństwo dostaw i konkurencyjność europejskiej gospodarki.

Debata była urozmaicona przesłaniami wideo liderów biznesu, naukowców, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów aktywnie uczestniczących w transformacji energetycznej.

Unijni ministrowie energii rozmawiali o osiąganiu neutralności klimatycznej w sektorze energii

Inne punkty obrad

Komisja poinformowała Radę o bezpieczeństwie dostaw gazu podczas nadchodzącej zimy 2019–2020. Zaznaczyła, że rozmowy trójstronne z Rosją i Ukrainą o przyszłości tranzytu gazu przeprowadzone 19 września 2019 r. odbyły się w pozytywnej atmosferze i dają nadzieję na wypracowanie porozumienia do końca roku.

Delegacja Austrii poinformowała o najnowszych wydarzeniach związanych z inicjatywą wodorową. Zainaugurowana została ona we wrześniu 2018 r. podczas prezydencji austriackiej i ma zmaksymalizować potencjał zrównoważonego wodoru do dekarbonizacji systemu energetycznego i zapewnić długofalowe bezpieczeństwo energetyczne.

Delegacja luksemburska odniosła się do trwającej modernizacji i rewizji Traktatu karty energetycznej i zaapelowała o większe uwzględnienie działań klimatycznych w tym procesie.

Na koniec delegacja litewska poinformowała ministrów o elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi i wynikach białoruskiego testu warunków skrajnych.

Dokumenty

Prasa

Kontakt z prasą

Osoby niebędące dziennikarzami prosimy o kontakt z Sekcją Informacji Publicznej.

Akredytacja i wydarzenia prasowe

Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.

Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.

Bądź na bieżąco

Pozostałe posiedzenia: Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii

Więcej posiedzeń

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia 2025