"Aby łatwiej było ci korzystać z portalu, używamy plików cookie. Niezbędne pliki cookie pozwalają na obsługę podstawowych funkcji portalu. Opcjonalne pliki cookie pomagają nam opracowywać anonimowe, zagregowane raporty statystyczne, abyśmy mogli lepiej odpowiadać na twoje potrzeby.
22 października odbędzie się pierwszy w historii szczyt UE–Egipt
Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będą reprezentować UE na pierwszym szczycie UE–Egipt, który odbędzie się 22 października 2025 r. w Brukseli. Ze strony Egiptu będzie w nim uczestniczył prezydent Abdul Fattah as-Sisi.
Przywódcy skupią się na stosunkach dwustronnych i dalszym pogłębianiu partnerstwa polityczno-gospodarczego, przewidzianego w kompleksowym partnerstwie strategicznym UE–Egipt. Celem jest wspieranie stabilności, pokoju i dobrobytu obu stron. Przywódcy będą również rozmawiać o dzisiejszych globalnych wyzwaniach, w tym sytuacji na Bliskim Wschodzie, o Ukrainie, multilateralizmie, handlu, migracji i bezpieczeństwie.
Po szczycie odbędzie się nieformalna kolacja, w której wezmą udział szefowie państw i rządów UE.
Egipt jest partnerem strategicznym Unii Europejskiej. Nasze wieloletnie związki wynikają ze wspólnej historii, geografii i kultury oraz silnych więzi między naszymi narodami. Unia głęboko ceni stabilizującą rolę Egiptu na Bliskim Wschodzie i rolę mediatora, którą odgrywa on w konflikcie w Strefie Gazy. Nasz pierwszy szczyt dwustronny będzie doskonałą okazją, aby jeszcze bardziej pogłębić partnerstwo, zająć się wspólnymi wyzwaniami i rozwinąć pełny potencjał naszych stosunków.
Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa
Kontekst
W marcu 2024 r. UE i Egipt wspólnie zgodziły się podnieść swoje stosunki do poziomu kompleksowego partnerstwa strategicznego, obejmującego sześć filarów współpracy i wspólnych priorytetów: stosunki polityczne, stabilność gospodarczą, handel i inwestycje, migrację i mobilność, bezpieczeństwo i demografię oraz kapitał ludzki. Postępy w tych dziedzinach pozwolą wykorzystać pełny potencjał stosunków między UE a Egiptem. W ramach zobowiązania do intensywniejszego dwustronnego dialogu politycznego zapadła decyzja, że poza dorocznym posiedzeniem Rady Stowarzyszenia co dwa lata odbywać się będzie szczyt UE–Egipt.
W 2024 r. UE była największym partnerem handlowym Egiptu: odpowiadała za 22% całkowitej wymiany handlowej. Była też głównym odbiorcą egipskiego eksportu (26,5%) i największym źródłem egipskiego importu (19%). Partnerstwo strategiczne ma wzmocnić współpracę między UE a Egiptem, tak by można było w pełni wprowadzić strefę wolnego handlu, przewidzianą w układzie o stowarzyszeniu uzgodnionym w 2004 r., i w pełni wykorzystać jej potencjał.