Skip to content
  • Rada Europejska
  • Komunikat prasowy
  • 17 października 2025 11:00

22 października odbędzie się pierwszy w historii szczyt UE–Egipt

Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będą reprezentować UE na pierwszym szczycie UE–Egipt, który odbędzie się 22 października 2025 r. w Brukseli. Ze strony Egiptu będzie w nim uczestniczył prezydent Abdul Fattah as-Sisi.

Przywódcy skupią się na stosunkach dwustronnych i dalszym pogłębianiu partnerstwa polityczno-gospodarczego, przewidzianego w kompleksowym partnerstwie strategicznym UE–Egipt. Celem jest wspieranie stabilności, pokoju i dobrobytu obu stron. Przywódcy będą również rozmawiać o dzisiejszych globalnych wyzwaniach, w tym sytuacji na Bliskim Wschodzie, o Ukrainie, multilateralizmie, handlu, migracji i bezpieczeństwie.

Po szczycie odbędzie się nieformalna kolacja, w której wezmą udział szefowie państw i rządów UE.

<p>Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa</p>

Egipt jest partnerem strategicznym Unii Europejskiej. Nasze wieloletnie związki wynikają ze wspólnej historii, geografii i kultury oraz silnych więzi między naszymi narodami. Unia głęboko ceni stabilizującą rolę Egiptu na Bliskim Wschodzie i rolę mediatora, którą odgrywa on w konflikcie w Strefie Gazy. Nasz pierwszy szczyt dwustronny będzie doskonałą okazją, aby jeszcze bardziej pogłębić partnerstwo, zająć się wspólnymi wyzwaniami i rozwinąć pełny potencjał naszych stosunków.

<p>Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa</p>

Przewodniczący Rady Europejskiej António Costa

Kontekst

W marcu 2024 r. UE i Egipt wspólnie zgodziły się podnieść swoje stosunki do poziomu kompleksowego partnerstwa strategicznego, obejmującego sześć filarów współpracy i wspólnych priorytetów: stosunki polityczne, stabilność gospodarczą, handel i inwestycje, migrację i mobilność, bezpieczeństwo i demografię oraz kapitał ludzki. Postępy w tych dziedzinach pozwolą wykorzystać pełny potencjał stosunków między UE a Egiptem. W ramach zobowiązania do intensywniejszego dwustronnego dialogu politycznego zapadła decyzja, że poza dorocznym posiedzeniem Rady Stowarzyszenia co dwa lata odbywać się będzie szczyt UE–Egipt.

W 2024 r. UE była największym partnerem handlowym Egiptu: odpowiadała za 22% całkowitej wymiany handlowej. Była też głównym odbiorcą egipskiego eksportu (26,5%) i największym źródłem egipskiego importu (19%). Partnerstwo strategiczne ma wzmocnić współpracę między UE a Egiptem, tak by można było w pełni wprowadzić strefę wolnego handlu, przewidzianą w układzie o stowarzyszeniu uzgodnionym w 2004 r., i w pełni wykorzystać jej potencjał.

Przejdź na stronę posiedzenia

Kontakt z prasą

Osoby niebędące dziennikarzami prosimy o kontakt z Sekcją Informacji Publicznej.

Ostatnia aktualizacja: 22 października 2025