Skip to content
  • Eiropadome
  • Paziņojums presei
  • 2025. gada 17. oktobris 11:00

22. oktobrī Briselē notiks pirmais ES un Ēģiptes samits

Eiropadomes priekšsēdētājs Antoniu Košta (António Costa) kopā ar Eiropas Komisijas priekšsēdētāju Urzulu fon der Leienu (Ursula von der Leyen) pārstāvēs Eiropas Savienību pirmajā ES un Ēģiptes samitā, kas notiks 2025. gada 22. oktobrī Briselē. Ēģipti pārstāvēs prezidents Abdelfatahs as Sisi (Abdul Fattah al-Sisi).

Samitā galvenā uzmanība tiks pievērsta divpusējām attiecībām un politiskās un ekonomiskās partnerības turpmākai padziļināšanai, kā izklāstīts ES un Ēģiptes stratēģiskajā un visaptverošajā partnerībā, lai veicinātu to kopīgo stabilitāti, mieru un labklājību. Līderi apspriedīs arī mūsdienu globālos izaicinājumus, tostarp situāciju Tuvajos Austrumos, Ukrainu, multilaterālismu, tirdzniecību, migrāciju un drošību.

Pēc samita notiks neformālas vakariņas, uz kurām ir uzaicināti ES valstu vai valdību vadītāji.

<p>Antoniu Košta, Eiropadomes priekšsēdētājs</p>

Ēģipte ir stratēģisks Eiropas Savienības partneris. Mūsu ilgstošās attiecības sakņojas kopīgā vēsturē, ģeogrāfijā un kultūrā, kā arī spēcīgajās saiknēs starp mūsu tautām. ES ļoti augstu vērtē Ēģiptes stabilizējošo lomu Tuvo Austrumu reģionā un tās starpnieka lomu Gazas konfliktā. Mūsu pirmais divpusējais samits būs lieliska iespēja vēl vairāk padziļināt mūsu partnerību, sadarboties mūsu kopīgo problēmu risināšanā un pilnībā atraisīt mūsu attiecību potenciālu.

<p>Antoniu Košta, Eiropadomes priekšsēdētājs</p>

Antoniu Košta, Eiropadomes priekšsēdētājs

Priekšvēsture

ES un Ēģipte 2024. gada martā savstarpēji vienojās savas attiecības pilnveidot līdz stratēģiskas un visaptverošas partnerības līmenim, aptverot sešus sadarbības pīlārus un kopīgas prioritātes: politiskās attiecības, ekonomiskā stabilitāte, tirdzniecība un ieguldījumi, migrācija un mobilitāte, drošība un demogrāfija un cilvēkkapitāls. Virzība šajās jomās pilnībā atraisīs ES un Ēģiptes attiecību potenciālu. Saistībā ar apņemšanos pastiprināt divpusējo politisko dialogu tika nolemts papildus ikgadējai Asociācijas padomei ik pēc diviem gadiem rīkot ES un Ēģiptes samitu.

2024. gadā ES bija Ēģiptes lielākā tirdzniecības partnere, ar kuru tiek veikti 22 % no Ēģiptes kopējā tirdzniecības apjoma. ES bija arī galvenais Ēģiptes eksporta galamērķis (26,5 % no kopējā apjoma) un lielākais Ēģiptes importa avots (19,9 % no kopējā apjoma). Stratēģiskās partnerības mērķis ir pastiprināt sadarbību starp ES un Ēģipti, lai pilnībā īstenotu un atraisītu visu 2004. gadā apstiprinātā asociācijas nolīguma brīvās tirdzniecības zonas potenciālu.

Apmeklēt sanāksmes vietni

Kontaktinformācija presei

Ja neesat žurnālists, savu pieprasījumu, lūdzu, sūtiet sabiedrības informēšanas dienestam.

Pēdējo reizi pārskatīts: 2025. gada 22. oktobris