Skip to content
  • Europsko vijeće
  • Priopćenje za javnost
  • 17. listopada 2025. 11:00

Prvi sastanak na vrhu EU-a i Egipta u Bruxellesu 22. listopada

Predsjednik Europskog vijeća António Costa i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen predstavljat će EU na prvom sastanku na vrhu EU-a i Egipta koji će se održati 22. listopada 2025. u Bruxellesu. Egipat će predstavljati predsjednik te zemlje Abdul Fattah al-Sisi.

Sastanak na vrhu bit će usmjeren na bilateralne odnose i daljnje produbljivanje političkog i gospodarskog partnerstva, kako je utvrđeno u strateškom i sveobuhvatnom partnerstvu EU-a i Egipta, s ciljem poticanja zajedničke stabilnosti, mira i blagostanja. Čelnici i čelnice raspravljat će i o današnjim globalnim izazovima, među ostalim o stanju na Bliskom istoku, Ukrajini, multilateralizmu, trgovini, migracijama i sigurnosti.

Neformalna večera na koju su pozvani šefovi država ili vlada EU-a održat će se nakon sastanka na vrhu.

<p>António Costa, predsjednik Europskog vijeća</p>

Egipat je strateški partner Europske unije. Naša dugotrajna povezanost temelji se na zajedničkoj povijesti, zemljopisnom položaju i kulturi, kao i snažnim vezama među našim narodima. EU duboko cijeni stabilizacijsku ulogu Egipta u regiji Bliskog istoka i njegovu posredničku ulogu u sukobu u Gazi. Naš prvi bilateralni sastanak na vrhu bit će izvrsna prilika za daljnje produbljivanje našeg partnerstva, suradnju u rješavanju naših zajedničkih izazova i oslobađanje punog potencijala našeg odnosa.

<p>António Costa, predsjednik Europskog vijeća</p>

António Costa, predsjednik Europskog vijeća

Kontekst

U ožujku 2024. EU i Egipat dogovorili su se da će svoj odnos podići na razinu strateškog i sveobuhvatnog partnerstva, koje bi obuhvaćalo šest stupova suradnje i zajedničke prioritete, tj. političke odnose, gospodarsku stabilnost, trgovinu i ulaganja, migracije i mobilnost, sigurnost i demografiju te ljudski kapital. Napretkom u tim područjima oslobodit će se puni potencijal odnosa EU-a i Egipta. U okviru obveze koja se odnosi na jačanje bilateralnog političkog dijaloga odlučeno je da će se, uz godišnji sastanak Vijeća za pridruživanje, sastanak na vrhu EU-a i Egipta održavati svake druge godine.

EU je 2024. bio najveći trgovinski partner Egipta te se na njega odnosilo 22 % ukupne trgovine Egipta. EU je bio i glavno odredište egipatskog izvoza (26,5 % ukupnog izvoza) i najveći izvor egipatskog uvoza (19,9 % ukupnog uvoza). Cilj je strateškog partnerstva poboljšati suradnju između EU-a i Egipta kako bi se u potpunosti provelo područje slobodne trgovine iz Sporazuma o pridruživanju dogovorenog 2004. i iskoristio njegov puni potencijal.

Posjetite stranicu sastanaka

Kontakt za medije

Ako niste novinar, molimo vas da pošaljete zahtjev službi za informiranje javnosti.

Posljednja izmjena: 22. listopada 2025.