Skip to content
  • Rada Evropské unie
  • Tisková zpráva
  • 18. července 2025 09:50

Uskladňování plynu: Rada schválila dvouleté prodloužení platnosti pravidel pro naplnění rezerv za účelem zajištění zimních dodávek

Rada dnes přijala navrhované změny nařízení o uskladňování plynu, kterými se o další dva roky prodlužuje stávající požadavek, aby členské státy udržovaly dostatečné zásoby plynu před zimní sezónou.

Cílem tohoto opatření je zmírnit zranitelnost EU vůči výkyvům cen v důsledku geopolitického napětí, zejména s ohledem na válečnou agresi Ruska vůči Ukrajině, a zároveň dosáhnout rovnováhy mezi energetickou bezpečností a návratem k tržním zásadám.

Nejdůležitější prvky pozměněného nařízení

Změnou nařízení se zachovává cíl naplnění zásobníků na 90 % a zavádí se dodatečná flexibilita, která členským státům umožní přizpůsobovat se neustále se vyvíjejícím tržním podmínkám a bojovat proti potenciální manipulaci s trhem.

Členské státy tak budou moci rychleji reagovat na měnící se tržní podmínky a uzavírat lepší dohody při nákupu plynu, a to při současném zachování bezpečnosti dodávek. Konkrétně:

  • zachovává se stávající závazný cíl naplnění zásobníků plynu na 90 %, avšak s tím, že ho lze flexibilně dosáhnout kdykoli v období od 1. října do 1. prosince, čímž se nahrazuje dosud pevně stanovená lhůta 1. listopadu
  • zavádí se 10% flexibilita pro případ obtížných podmínek při plnění zásobníků. Evropská komise může navíc prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci tuto flexibilitu při plnění cíle v případě přetrvávajících nepříznivých tržních podmínek zvýšit až o dalších 5 %
  • průběžné cíle v oblasti uskladňování budou orientační, čímž se zajistí předvídatelnost úrovní naplnění zásobníků a zároveň se účastníkům trhu umožní nakupovat plyn během celého roku, kdy jsou podmínky nejvýhodnější

Další postup

Dnešním hlasováním v Radě se uzavře postup přijetí. Nařízení vstoupí v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku EU.

Souvislosti

Nařízení o uskladňování plynu bylo přijato v červnu 2022 během energetické krize. Cílem bylo zajistit dostatečné úrovně naplnění zásobníků, jež jsou klíčové pro zásobování domácností a podniků v EU během zimy, a zlepšit energetickou bezpečnost Evropy. Nařízením byly stanoveny závazné cíle v oblasti uskladňování plynu: podzemní zásobníky umístěné na území každého členského státu musely být naplněny alespoň na 80 % kapacity do 1. listopadu 2022 a na 90 % do 1. listopadu 2023 a každý následující rok.

EU tento cíl naplnění na 90 % od jeho stanovení před začátkem každé topné sezóny soustavně překračovala. Platnost těchto ustanovení má skončit na konci roku 2025. Jejich prodloužením se zajistí, aby si EU zachovala vysokou úroveň bezpečnosti dodávek a současně se zohlednily výzvy na světovém trhu s plynem.

Zásobníky plynu v zimních měsících pokrývají přibližně 30 % spotřeby plynu v Unii. Dobře naplněné podzemní zásoby hrají důležitou úlohu i při zajišťování stabilních dodávek plynu v obdobích vysoké poptávky nebo při nepředvídaných narušeních dodávek.

Evropská komise předložila dne 5. března 2025 návrh na prodloužení platnosti nařízení o další dva roky s cílem zajistit nepřetržitou bezpečnost dodávek energie v celé EU a stabilitu evropského trhu s plynem. Rada a Evropský parlament na základě svých mandátů pro jednání přijatých ve dnech 11. dubna, respektive 8. května 2025, dosáhly dne 24. června 2025 dohody o pozměněném nařízení.

Mapa, na níž jsou pomocí kruhů různých velikostí označeny členské státy EU, ve kterých jsou umístěny zásobníky plynu. Velikost každého kruhu odpovídá skladovací kapacitě dané země.
Kolik plynu mají země EU uskladněno?

Kolik plynu mají země EU uskladněno?

Navštivte stránky věnované zasedání

Kontakt pro tisk

Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.

Naposledy aktualizováno: 22. července 2025