- Rada Evropské unie
- Tisková zpráva
- 18. července 2025 09:50
Uskladňování plynu: Rada schválila dvouleté prodloužení platnosti pravidel pro naplnění rezerv za účelem zajištění zimních dodávek
Rada dnes přijala navrhované změny nařízení o uskladňování plynu, kterými se o další dva roky prodlužuje stávající požadavek, aby členské státy udržovaly dostatečné zásoby plynu před zimní sezónou.
Cílem tohoto opatření je zmírnit zranitelnost EU vůči výkyvům cen v důsledku geopolitického napětí, zejména s ohledem na válečnou agresi Ruska vůči Ukrajině, a zároveň dosáhnout rovnováhy mezi energetickou bezpečností a návratem k tržním zásadám.
Nejdůležitější prvky pozměněného nařízení
Změnou nařízení se zachovává cíl naplnění zásobníků na 90 % a zavádí se dodatečná flexibilita, která členským státům umožní přizpůsobovat se neustále se vyvíjejícím tržním podmínkám a bojovat proti potenciální manipulaci s trhem.
Členské státy tak budou moci rychleji reagovat na měnící se tržní podmínky a uzavírat lepší dohody při nákupu plynu, a to při současném zachování bezpečnosti dodávek. Konkrétně:
- zachovává se stávající závazný cíl naplnění zásobníků plynu na 90 %, avšak s tím, že ho lze flexibilně dosáhnout kdykoli v období od 1. října do 1. prosince, čímž se nahrazuje dosud pevně stanovená lhůta 1. listopadu
- zavádí se 10% flexibilita pro případ obtížných podmínek při plnění zásobníků. Evropská komise může navíc prostřednictvím aktu v přenesené pravomoci tuto flexibilitu při plnění cíle v případě přetrvávajících nepříznivých tržních podmínek zvýšit až o dalších 5 %
- průběžné cíle v oblasti uskladňování budou orientační, čímž se zajistí předvídatelnost úrovní naplnění zásobníků a zároveň se účastníkům trhu umožní nakupovat plyn během celého roku, kdy jsou podmínky nejvýhodnější
Další postup
Dnešním hlasováním v Radě se uzavře postup přijetí. Nařízení vstoupí v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku EU.
Souvislosti
Nařízení o uskladňování plynu bylo přijato v červnu 2022 během energetické krize. Cílem bylo zajistit dostatečné úrovně naplnění zásobníků, jež jsou klíčové pro zásobování domácností a podniků v EU během zimy, a zlepšit energetickou bezpečnost Evropy. Nařízením byly stanoveny závazné cíle v oblasti uskladňování plynu: podzemní zásobníky umístěné na území každého členského státu musely být naplněny alespoň na 80 % kapacity do 1. listopadu 2022 a na 90 % do 1. listopadu 2023 a každý následující rok.
EU tento cíl naplnění na 90 % od jeho stanovení před začátkem každé topné sezóny soustavně překračovala. Platnost těchto ustanovení má skončit na konci roku 2025. Jejich prodloužením se zajistí, aby si EU zachovala vysokou úroveň bezpečnosti dodávek a současně se zohlednily výzvy na světovém trhu s plynem.
Zásobníky plynu v zimních měsících pokrývají přibližně 30 % spotřeby plynu v Unii. Dobře naplněné podzemní zásoby hrají důležitou úlohu i při zajišťování stabilních dodávek plynu v obdobích vysoké poptávky nebo při nepředvídaných narušeních dodávek.
Evropská komise předložila dne 5. března 2025 návrh na prodloužení platnosti nařízení o další dva roky s cílem zajistit nepřetržitou bezpečnost dodávek energie v celé EU a stabilitu evropského trhu s plynem. Rada a Evropský parlament na základě svých mandátů pro jednání přijatých ve dnech 11. dubna, respektive 8. května 2025, dosáhly dne 24. června 2025 dohody o pozměněném nařízení.
- Změna nařízení o uskladňování plynu
- Poznámka k bodu „A“ – přijetí změny
- Výsledky hlasování na zasedání
- Prohlášení členských států
- Bezpečnost dodávek zemního plynu: Rada a Parlament dosáhly dohody v zájmu zajištění dostatečných zásob za dostupné ceny (tisková zpráva, 24. června 2025)
- Ceny energií a bezpečnost dodávek (souvislosti)
Kolik plynu mají země EU uskladněno?
Kontakt pro tisk
-
Carlo Zarcone Press officer
- +32 471 33 31 73
- +32 2 281 70 66
- @carlozarconeeu
- @carlozarconeeu.bsky.social
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Naposledy aktualizováno: 22. července 2025