Skip to content
  • Általános Ügyek Tanácsa

Az Európa-ügyi miniszterek nem hivatalos videokonferenciája, 2021. február 23.

Főbb eredmények

Az Európai Tanács tagjainak videokonferenciája

Az európai ügyekért felelős miniszterek előkészítették az Európai Tanács tagjainak 2021. február 25–26-i nem hivatalos videokonferenciáját. Az uniós vezetők megbeszélést fognak tartani a Covid19-világjárvány aktuális alakulásáról és az egészségügyi veszélyekre való felkészültségről, továbbá megvitatják a biztonság és védelem kérdéseit és a déli szomszédsággal fennálló kapcsolatokat.

Covid19-és egészségügy

Az uniós vezetők át fogják tekinteni a járványügyi helyzetet, és tovább dolgoznak majd a Covid19-világjárvánnyal kapcsolatos – többek között az oltóanyagok engedélyezésére, gyártására és bevezetésére, valamint a személyek mozgására vonatkozó – válaszintézkedések koordinálásán.

A vezetők véleménycserét fognak folytatni arról, hogy miként növelhető az EU egészségügyi veszélyekkel szembeni rezilienciája,

továbbá megvitatják majd azt is, hogyan lehet megerősíteni a nemzetközi együttműködést az egészségügy területén.

Biztonság és védelem

A vezetők stratégiai vitát fognak tartani az európai biztonság- és védelempolitikáról.

Az uniós vezetők áttekintik majd a jelenleg folyamatban lévő kezdeményezéseket a védelmi beruházások, a képességfejlesztés és a műveleti készenlét témájában. Meg fogják vitatni továbbá az Unió – mindenekelőtt a kibertámadásokkal és a hibrid fenyegetésekkel szembeni – rezilienciájának növelésére irányuló munkát.

Déli szomszédság

A vezetők stratégiai megbeszélést fognak tartani az EU-nak a déli szomszédsággal fennálló kapcsolatairól. 2020 decemberében az Európai Tanács következtetéseket fogadott el e partnerségről: az uniós vezetők ekkor kiemelték, hogy a demokratikus, stabilabb, környezetbarátabb és virágzóbb déli szomszédság stratégiai prioritást jelent az EU számára.

Konferencia Európa jövőjéről

A miniszterek áttekintették az Európa jövőjéről szóló konferenciáról eddig folytatott intézményközi megbeszéléseket.

Ana Paula Zacarias, Portugália Európa-ügyi államtitkára
Az Európa jövőjéről szóló konferencia olyan inkluzív fórumot kell, hogy jelentsen, ahol a tagállamok és az uniós állampolgárok megvitathatják, mire van szükség Uniónk együttes építéséhez. Fő témái között az uniós intézmények helyett inkább a polgárok kívánságait és aggályait szeretnénk látni. A Tanács elnökségeként továbbra is mindent megteszünk a konferencia mielőbbi elindításáért.
Ana Paula Zacarias, Portugália Európa-ügyi államtitkára
Ana Paula Zacarias, Portugália Európa-ügyi államtitkára

Az elnökség tájékoztatta a minisztereket a többi európai uniós intézménnyel folytatott legutóbbi tárgyalásokról, miután február 3-án a Tanács módosított álláspontot fogadott el.

A módosított álláspont többek között javaslatot tartalmaz egy a három intézmény bevonásával létrehozott testületi elnökségre: az intézményeket a legmagasabb szinten a Tanács elnöksége, a Bizottság elnöke és a Parlament elnöke képviseli, akik közösen látnák el a konferencia elnökségét.

A javaslat értelmében egy igazgatótanácsot is felállítanának, amelyben egyenlő súllyal vennének részt az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság képviselői.

A konferencia várhatóan idén kezdi meg működését, eredményeit pedig 2022 tavaszán valósítja meg.

Az európai demokráciáról szóló cselekvési terv

A miniszterek – az Európai Bizottság kezdeti tájékoztatását követően – 2020. december 8-án véleményt cseréltek az európai demokráciáról szóló cselekvési tervről.

Ezt a kezdeményezést 2020 december 3-án fogadta el a Bizottság: célja az, hogy a polgárok képessé váljanak a demokratikus rendszerben való részvételre az olyan tájékozott döntések által, amelyek mentesek a jogellenes beavatkozástól és manipulációtól.

Az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok

Az európai ügyekért felelős miniszterek a kereskedelmi és együttműködési megállapodás 2020. decemberi aláírása óta először vitatták meg az EU és az Egyesült Királyság közötti kapcsolatok állását.

Az EU és az Egyesült Királyság 2020. december 24-én megállapodott abban, hogy 2021. január 1-jétől az uniós megerősítési folyamat lezárulásáig és a hivatalos hatálybalépésig ideiglenesen alkalmazzák a kereskedelmi és együttműködési megállapodást és az adatbiztonsági megállapodást.

Az EU a múlt héten úgy határozott, hogy kérelmezi az ideiglenes alkalmazási időszak meghosszabbítását 2021. április 30-ig, hogy a Tanács és az Európai Parlament általi vizsgálatot megelőzően elegendő idő jusson a megállapodás mind a 24 nyelven történő jogász-nyelvészi ellenőrzésére. Az ideiglenes alkalmazás befejező időpontjának megváltoztatásához az EU–Egyesült Királyság partnerségi tanács együttes határozata szükséges. Amint megállapodás születik az új időpontról, a Tanács az Európai Parlament egyetértését fogja kérni. Ennek megadása után a Tanács végrehajthatja az utolsó lépést: a kereskedelmi és együttműködési megállapodás megkötéséről szóló határozat elfogadását.

Az üléshez kapcsolódó dokumentumok

Előkészítő dokumentumok

Az ülés nyomán készült dokumentumok

Sajtóinformációk

Sajtókapcsolat

Ha Ön nem újságíró, kérdésével szíveskedjen a Közönségtájékoztatási Szolgálathoz fordulni.

Akkreditáció és sajtóesemények

Az akkreditációról szóló általános információkat ezen az oldalon találja.

Az Európai Unión kívül tartott nemzetközi csúcstalálkozókra vonatkozó médiaakkreditációt a szervező ország kormányzati hatóságai fogják végezni.

Kövesse munkánkat!

Egyéb ülések: Általános Ügyek Tanácsa

További ülések

Legutóbbi frissítés: 2025. január 8.