"Používáme soubory cookie, abychom zlepšili vaši uživatelskou zkušenost. Nezbytné soubory cookie jsou klíčové pro základní fungování internetových stránek Rady. Nepovinné soubory cookie nám pomáhají vytvářet anonymní a souhrnné statistické zprávy, jejichž cílem je naše internetové stránky zlepšovat podle vašich potřeb.
Rada pro dopravu, telekomunikace a energetiku (energetika), 16. března 2026
Hlavní výsledky
Balíček opatření pro evropské elektrizační soustavy
Ministři energetiky zemí EU vedli politickou rozpravu o balíčku opatření pro evropské elektrizační soustavy: o návrhu Komise na revizi stávajícího nařízení o transevropské energetické síti (TEN-E) a návrhu Komise týkajícího se směrnice o povolovacích postupech. Oba návrhy byly předloženy 10. prosince 2025.
Cílem uvedeného balíčku je zlepšit přeshraniční propojení, podpořit elektrifikaci a urychlit povolování elektrizačních soustav a zároveň zvýšit odolnost a bezpečnost přeshraniční infrastruktury.
Propojenější Evropa je autonomní a odolnější Evropa, v níž se energetická bezpečnost nezastaví na státních hranicích. Nedávný prudký nárůst cen energií a globální nestabilita jasně ukázaly, že zlepšení a urychlení přeshraniční propojenosti v EU se stalo strategickým imperativem. Dnešní konstruktivní diskuse je důležitým krokem k rychlému provedení balíčku týkajícího se elektrizačních soustav s cílem zajistit cenově dostupnou a domácí energii, aby naše průmyslová odvětví prosperovala a spotřebitelé v celé EU za ni platili méně.
Michael Damianos, ministr energetiky, obchodu a průmyslu Kyperské republiky
Ministři se zaměřili na tři otázky: plánování integrované energetické infrastruktury na základě společného scénáře, financování sítí a sdílení nákladů a hledání způsobů, jak urychlit udělování povolení, přičemž je však třeba chránit životní prostředí a respektovat pravomoci zemí EU.
Rada zhodnotila pokrok dosažený v souvislosti s Akčním plánem pro cenově dostupnou energii, který Komise předložila před rokem a jehož cílem je snížit náklady na energii.
Během výměny názorů ministři energetiky představili opatření přijatá na vnitrostátní úrovni s cílem účinně se vypořádat s vysokými cenami energie a posoudili další možné kroky vedoucí k řešení této otázky v krátkodobém horizontu, zejména s ohledem na prudký nárůst cen plynu a ropy v souvislosti se situací v oblasti Perského zálivu.
Ministři zdůraznili, že je potřeba cíleně krátkodobě zasáhnout, aby se ulevilo regionům a odvětvím postiženým kolísáním cen, ale současně zachovat dlouhodobé investiční signály pro nezbytné obnovitelné a nízkouhlíkové technologie za účelem transformace energetiky. Klíčovým prvkem jednání byla rovněž předvídatelnost regulace investic, přičemž mnoho členských států se zasazovalo o to, aby se vycházelo z již existujících systémů a mechanismů EU, jako je systém obchodování s emisemi a stávající uspořádání trhu s elektřinou.
Energetická bezpečnost: zkušenosti získané z Ukrajiny a Moldavska
Ministři se podělili o své názory na posílení připravenosti EU prostřednictvím sdílení technických a operativních poznatků s Ukrajinou a Moldavskem. Zabývali se rovněž způsoby, jak podpořit vzájemnou energetickou bezpečnost a spolupráci mezi EU a jejími partnery, a to díky usnadnění obousměrných toků energie.
Připojil se k nim moldavský ministr energetiky Dorin Junghietu a ukrajinský ministr energetiky a první místopředseda vlády Denys Šmyhal.
Pracovního oběda se zúčastnili prozatímní ředitel agentury ACER Volker Zuleger a generální ředitelka ředitelství pro projekty z EIB Laura Piovesanová, aby jednali o tom, jak v zájmu evropské konkurenceschopnosti urychlit investice do čisté energie.
Další diskuse
Během zasedání byli ministři rovněž informováni o těchto otázkách:
Rakousko upozornilo Radu na zlepšení žebříčku nabídkových cen, transparentnost a opatření k řešení promítání systému ETS do cen elektřiny na denním trhu v EU.
Maďarsko a Slovensko informovalo o dopadech narušení ropovodu Družba na bezpečnost dodávek ropy.
Tento zdroj je v současné době k dispozici pouze v těchto jazycích: