"Aby łatwiej było ci korzystać z portalu, używamy plików cookie. Niezbędne pliki cookie pozwalają na obsługę podstawowych funkcji portalu. Opcjonalne pliki cookie pomagają nam opracowywać anonimowe, zagregowane raporty statystyczne, abyśmy mogli lepiej odpowiadać na twoje potrzeby.
Ministrowie zapoznali się ze sprawozdaniem z postępu prac i przeprowadzili debatę orientacyjną na temat tych kwestii w pakiecie „Gotowi na 55”, które wchodzą w zakres kompetencji Rady ds. Środowiska.
UE ustaliła, że do 2030 r. zmniejszy emisję gazów cieplarnianych netto o 55%, a teraz musimy uwzględnić ten cel w unijnym prawodawstwie. Propozycje zawarte w pakiecie „Gotowi na 55” należały do głównych priorytetów słoweńskiej prezydencji. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by poczynić jak największe postępy w pracach nad pakietem, a jednocześnie zapewnić jego spójność.
Andrej Vizjak, słoweński minister środowiska i planowania przestrzennego
Ministrowie omówili następujące kwestie z pakietu:
przegląd unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS)
przegląd rozporządzenia w sprawie wiążących rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie (rozporządzenie o wspólnym wysiłku redukcyjnym)
przegląd rozporządzenia o emisjach i pochłanianiu gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem (LULUCF)
przegląd przepisów dotyczących norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i nowych lekkich pojazdów użytkowych
Ministrowie wymienili poglądy na temat poziomu ambicji koniecznego do osiągnięcia w nadchodzących miesiącach dalszych postępów w pracach nad pięcioma dossier klimatycznymi, z uwzględnieniem różnych wzajemnych powiązań między wnioskami w pakiecie „Gotowi na 55”. Przedstawili też swoje opinie o tym, które kwestie w tych pięciu dossier są ich zdaniem najdrażliwsze.
„Gotowi na 55”: jak UE przekłada cele klimatyczne na prawo? (infografika)
Baterie i zużyte baterie
Prezydencja przedstawiła ministrom sprawozdanie o stanie dyskusji na temat przepisów dotyczących baterii i zużytych baterii. Podsumowano w nim dyskusje podczas słoweńskiej prezydencji. Określono też pozostałe aspekty i kwestie techniczne do dalszego rozpatrzenia. Podczas rozmów ministrowie udzielili wskazówek co do dalszych prac nad wnioskiem.
Baterie są ważnym elementem procesu przechodzenia na czystą energię. Przedstawiony przez Komisję rok temu wniosek ma zredukować oddziaływanie środowiskowe i społeczne baterii w całym ich cyklu życia – od pozyskiwania surowców po produkcję, stosowanie, recykling i unieszkodliwianie.
Ministrowie wymienili poglądy na temat unijnej strategii ochrony gleb na 2030 r., przedstawionej przez Komisję 17 listopada 2021 r.
W strategii zaproponowano określenie ram obejmujących konkretne środki na rzecz ochrony, odtworzenia i zrównoważonego użytkowania gleb oraz zaprezentowano zestaw dobrowolnych i prawnie wiążących środków. Celem strategii jest zwiększenie zawartości węgla w glebie na gruntach rolnych, zwalczanie pustynnienia, odtworzenie zdegradowanych gruntów i gleb oraz zapewnienie, by do 2050 r. wszystkie ekosystemy glebowe były w dobrym stanie. Strategia przewiduje też, że do 2023 r. zostanie przedstawiony wniosek ustawodawczy w sprawie nowych przepisów dotyczących zdrowia gleb.
Rada przyjęła podejście ogólne w sprawie projektu dyrektywy o odporności podmiotów krytycznych. Projekt ma zmniejszyć podatność na zagrożenia i wzmocnić ochronę infrastruktur o zasadniczym znaczeniu dla społeczeństwa, funkcjonowania gospodarki i dobrobytu obywateli.
Komisja przedstawiła wniosek dotyczący minimalizowania ryzyka wylesiania i degradacji lasów związanej z produktami wprowadzanymi do obrotu na rynku UE oraz wniosek dotyczący przemieszczania odpadów. Przekazała również ministrom informacje na temat realizacji unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.
Prezydencja przedstawiła informacje o nieformalnym posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za sprawy miejskie – roli miast europejskich w transformacji ekologicznej i w osiąganiu celów Zielonego Ładu. Posiedzenie odbyło się w Lublanie 26 listopada 2021 r. Poinformowała też ministrów o przeprowadzonych w Brdzie 9 listopada 2021 r. warsztatach dotyczących reformy zezwoleń i ograniczeń w ramach REACH.
Prezydencja i Komisja zreferowały też ministrom ostatnie spotkania międzynarodowe, w tym szczyt klimatyczny COP26, pierwszą część szczytu COP15 w sprawie różnorodności biologicznej, siódmą sesję spotkania stron konwencji z Aarhus o dostępie do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska oraz COP22 konwencji barcelońskiej o ochronie Morza Śródziemnego przed zanieczyszczeniem.
Austria, przy wsparciu Cypru, Luksemburga i Węgier, przekazała informacje na temat skoordynowanych działań na rzecz uregulowania problemu roślin uzyskiwanych za pomocą nowych technik genomowych.
Hiszpania poinformowała ministrów o trzecim forum na rzecz czystego powietrza (Madryt, 18–19 listopada 2021).
Litwa, przy wsparciu Bułgarii, Cypru, Estonii, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii i Węgier, podzieliła się informacjami na temat pakietu dotyczącego mobilności w kontekście ambicji Europejskiego Zielonego Ładu.
Francja przedstawiła program prac nadchodzącej prezydencji.
Rada przyjęła też (bez przeprowadzania dyskusji) punkty wymienione w wykazach punktów A – ustawodawczych i nieustawodawczych.
Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.
Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.