"Aby łatwiej było ci korzystać z portalu, używamy plików cookie. Niezbędne pliki cookie pozwalają na obsługę podstawowych funkcji portalu. Opcjonalne pliki cookie pomagają nam opracowywać anonimowe, zagregowane raporty statystyczne, abyśmy mogli lepiej odpowiadać na twoje potrzeby.
Unijni ministrowie środowiska osiągnęli dziś porozumienie (podejście ogólne) w sprawie projektu rozporządzenia o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
W 2021 r. każdy Europejczyk wygenerował 190 kg odpadów opakowaniowych. I jeżeli nic się nie zmieni, to w 2030 r. liczba ta wzrośnie o prawie 20%. Nie możemy do tego dopuścić. Dzisiejsze podejście ogólne stanowi wyraźny sygnał, że UE zdecydowanie dąży do ograniczania ilości odpadów opakowaniowych ze wszystkich źródeł i chce zapobiegać ich powstawaniu. Rozporządzenie to ma kluczowe znaczenie dla przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym i dla neutralności klimatycznej Europy.
Teresa Ribera Rodríguez, hiszpańska trzecia wicepremier i minister transformacji ekologicznej i wyzwań demograficznych
Celem proponowanego rozporządzenia jest rozwiązanie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych wytwarzanych w UE. Jednocześnie chodzi o zharmonizowanie rynku wewnętrznego opakowań i stymulowanie gospodarki o obiegu zamkniętym. Nowe przepisy mają też zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważoność opakowań poprzez wprowadzenie wymogu, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu oraz aby zawierały jak najmniej substancji potencjalnie niebezpiecznych. Z myślą o lepszym informowaniu konsumentów wprowadza się również wymogi dotyczące etykietowania.
Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami przepisy przewidują zminimalizowanie wytwarzania odpadów opakowaniowych dzięki ustanowieniu wiążących celów co do ponownego użycia opakowań, ograniczeniu niektórych rodzajów opakowań jednorazowych i zobowiązaniu przemysłu do zminimalizowania ilości stosowanych opakowań.
Ministrowie przeprowadzili debatę orientacyjną na temat pierwszego w historii unijnego aktu o zdrowiu gleb. Projekt ten wyznacza długofalowy cel, zgodnie z którym do 2050 r. wszystkie ekosystemy glebowe w UE mają być w dobrym stanie, tak jak przewiduje strategia UE na rzecz ochrony gleb 2030.
Zawiera wiążące wymogi w zakresie monitorowania i oceny zdrowia gleb – kompleksowe ramy monitorowania wszystkich gleb w całej UE. W nowym akcie mowa jest także o zrównoważonym gospodarowaniu glebami i rekultywacji zanieczyszczonych terenów.
Ministrowie z zadowoleniem przyjęli projekt aktu i zgodzili się, że bardzo istotne jest, by prawodawstwo na szczeblu UE koncentrowało się na monitorowaniu i odporności gleb. Wymienili poglądy na temat tego, w jaki sposób proponowane ramy monitorowania gleb mogłyby przyczynić się do poprawy stanu gleb w przewidzianym terminie. Rozmawiali też na temat poziomu ambicji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu gleby.
Unijni ministrowie środowiska rozmawiali też o zaproponowanym przez Komisję zintegrowanym ogólnounijnym systemie monitorowania lasów.
System zapewni zharmonizowane dane na temat stanu unijnych lasów i gospodarowania nimi. Obejmie wszystkie lasy i inne obszary zalesione w całej UE. Proponowane rozporządzenie przewiduje też wspieranie państw członkowskich w tworzeniu i aktualizowaniu dobrowolnych zintegrowanych długofalowych planów w zakresie leśnictwa.
Ministrowie w swoich wystąpieniach skoncentrowali się na tym, czy proponowane ramy monitorowania lasów są ich zdaniem odpowiednie i skuteczne. Przedstawili też najważniejsze aspekty tego zagadnienia, by uzupełnić luki w wiedzy, oraz zastanawiali się, jak opłacalnie wdrożyć przyszłe rozporządzenie.
Podczas obiadu do ministrów dołączył prof. Ottmar Edenhofer, przewodniczący europejskiego naukowego komitetu doradczego ds. zmiany klimatu, aby omówić cel klimatyczny na 2040 r. Przekazał on ministrom główne założenia opinii komitetu w sprawie celu na 2040 r. Następnie Komisja zreferowała ministrom swoje plany na nadchodzące miesiące.
W tym punkcie prezydencja zrelacjonowała ministrom postępy w pracach nad dwoma wnioskami ustawodawczymi: jeden dotyczy nowelizacji dyrektywy w sprawie jakości powietrza, a drugi – rozporządzenia o unijnych ramach certyfikacji usuwania dwutlenku węgla.
Ponadto Komisja i prezydencja zdały relację z najważniejszych niedawnych posiedzeń międzynarodowych. Chodzi o:
czwarte posiedzenie międzysesyjnego procesu poświęconego strategicznemu podejściu i należytemu gospodarowaniu chemikaliami i odpadami po 2020 r. (IP4.3) oraz piątą sesję Międzynarodowej Konferencji w sprawie Zarządzania Chemikaliami (ICCM5) (Bonn, 23–29 września 2023)
COP 5 – piąte posiedzenie konferencji stron konwencji z Minamaty w sprawie rtęci (Genewa, 30 października – 3 listopada 2023)
trzecią sesję międzyrządowego komitetu negocjacyjnego ds. opracowania międzynarodowego, prawnie wiążącego instrumentu dotyczącego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi (INC-3) (Nairobi, 13–19 listopada 2023)
COP 28 (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie, 30 listopada – 12 grudnia 2023)
Komisja przedstawiła swoją ocenę krajowych planów w dziedzinie energii i klimatu oraz unijnych misji w ramach programu „Horyzont Europa” jako narzędzia lokalnych działań w dziedzinie klimatu.
Delegacja Bułgarii poinformowała ministrów o wydarzeniu wysokiego szczebla dotyczącym młodzieży i działań w dziedzinie klimatu, które odbyło się 8 grudnia przy okazji COP 28.
Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.
Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.