- Nemzetközi csúcstalálkozó
EU–India vezetői találkozó videokonferencia keretében, Porto, 2021. május 8.
Főbb eredmények
A világ két legnagyobb demokráciájának vezetői 2021. május 8-án, videokonferencia keretében találkoztak.
Az Európai Uniót a 27 uniós tagállam állam-, illetve kormányfői, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke képviselte, akik Portóban gyűltek egybe.
A találkozón India képviseletében Naréndra Módi miniszterelnök vett részt, aki videokonferencia keretében csatlakozott az uniós vezetőkhöz.
Az ülésen Josep Borrell, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is részt vett.
A találkozó végén a vezetők átfogó együttes nyilatkozatot fogadtak el.
A találkozó megerősítette az EU–India stratégiai partnerséget, amely olyan közös értékeken alapul, mint a demokrácia, a szabadság, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása.
A vezetők megállapodtak a szabadkereskedelmi tárgyalások újraindításáról és arról, hogy két további kereskedelmi megállapodásról kezdenek tárgyalásokat, valamint útjára indították az új konnektivitási partnerséget is.
Ma megmutattuk, milyen erős és mekkora lehetőségeket hordoz az EU és India közötti kapcsolat. Charles Michel elnök
A globális egészségügyi felkészültség és reziliencia kiépítése
Az uniós vezetők a legteljesebb szolidaritásukról biztosították Indiát az országot sújtó, példa nélküli új Covid19-fertőzéshullám okán. Az „Európa együtt” megközelítés keretében az uniós tagállamok a találkozót megelőzően több mint 100 millió EUR értékű vészhelyzeti felszerelést – oxigént, lélegeztetőgépeket és gyógyszereket – mozgósítottak India számára a Covid19-járvány elleni küzdelemhez.
Az EU és India támogatja a Covid19 kezeléséhez, diagnosztizálásához, valamint az ellene alkalmazandó oltóanyagokhoz való egyetemes, biztonságos, méltányos és megfizethető hozzáférést. A széles körű immunizációt globális közjószágként elismerve a vezetők hangsúlyozták, hogy az oltási folyamat során az országok nem egymással, hanem az idővel futnak versenyt.
A vezetők üdvözölték, hogy az EU és tagállamai hozzájárulnak az oltóanyagok előállításához, és jelentős mértékben támogatják a COVAX eszközt. Örömmel fogadták továbbá India arra irányuló erőfeszítéseit is, hogy a „Vaccine Maitri” elnevezésű kezdeményezése révén Covid19-oltóanyagokat állítson elő és juttasson el több mint 90 országba.
Az EU és India elkötelezte magát a globális egészségbiztonság előmozdítása mellett, többek között az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egészségügyi szükséghelyzetekre való felkészültségének és az azokra való reagálásának a megerősítése, valamint a WHO reformja révén.
Az EU felkérte Indiát, hogy a WHO keretében vegyen részt a világjárványokról szóló nemzetközi szerződés kidolgozásában.
Új lendület az EU és India közötti kereskedelem számára
Az EU India egyik legfőbb kereskedelmi partnere és külföldi befektetője. A találkozó új lendületet adott a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.
A vezetők az alábbiakban állapodtak meg:
- újraindítják a tárgyalásokat egy kiegyensúlyozott, ambiciózus, átfogó és kölcsönösen előnyös szabadkereskedelmi megállapodás érdekében
- gyors megoldásokat keresnek a régóta fennálló piacrajutási problémákra
- tárgyalásokat indítanak egy önálló beruházásvédelmi megállapodásról
- megkezdik a tárgyalásokat a földrajzi jelzésekről szóló megállapodásról
Az EU és India javítani fogja a globális gazdasági kormányzással kapcsolatos koordinációt is, különösen a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) és a G20-ak keretében. Megállapodtak továbbá, hogy a WTO novemberi miniszteri konferenciáját megelőzően elmélyítik a WTO reformjával kapcsolatos kétoldalú együttműködést.
Az EU és India közötti kereskedelmi kapcsolatok (Infografika)
Bolygónk védelme és a zöld növekedés előmozdítása
A vezetők kiemelték, hogy sürgősen foglalkozni kell az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a környezetszennyezés egymással összefüggő kihívásaival. Elkötelezték magukat amellett, hogy hozzájárulnak a Biológiai Sokféleség Egyezmény részes feleinek a 15. konferenciája, az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezménye feleinek 26. konferenciája és az óceánokkal foglalkozó második ENSZ-konferencia sikeréhez.
A vezetők hangsúlyozták továbbá a Párizsi Megállapodásban foglalt célok elérésének fontosságát, elismerve mindkét fél vezető szerepét és e téren tett előrelépését.
Kifejezték, hogy várakozással tekintenek az EU és India között a tiszta energiával és az éghajlatváltozással kapcsolatos partnerség új munkaprogramja elé. Ennek célja az együttműködés elmélyítése a megújuló energia alkalmazásának gyors elterjedése, az energiahatékonyság előmozdítása, az intelligens hálózati és tárolási technológiákkal kapcsolatos együttműködés, valamint a villamosenergia-piac korszerűsítése érdekében.
A zöld növekedésnek és a gazdaság fenntartható korszerűsítésének az előmozdítására irányuló további erőfeszítések közé tartozik az ipar és a közlekedés dekarbonizációja, valamint az új, a körforgásos gazdaságra és az erőforrás-hatékonyságra irányuló partnerség mielőbbi megvalósítása.
Konnektivitási partnerség
A vezetők új partnerséget hoztak létre az EU és India közötti, valamint harmadik országokkal és régiókkal (köztük Afrikával, Közép-Ázsiával és az indiai–csendes-óceáni térséggel) létesítendő átlátható, inkluzív és szabályokon alapuló összeköttetések érdekében.
A két fél célja, hogy a partnerség keretében együttműködve szabályozza és támogassa a magas színvonalú fizikai infrastruktúrába irányuló magánberuházásokat minden ágazatban: a digitális ágazattól kezdve a közlekedés és az energetika területén át az emberek közötti kapcsolatokig.
Az EU és India arra fog törekedni, hogy előmozdítsa az európaiak és az indiaiak közötti cserekapcsolatokat, és partnerségeket hozzon létre az EU és India köz- és magánszektora között.
A konnektivitási partnerség nagyszabású projekt, amely elő fogja segíteni a magas színvonalú infrastruktúra kiépülését a fenntartható és reziliens gazdasági növekedés, valamint az emberek közötti cserekapcsolatok előmozdítása érdekében. Charles Michel elnök
India – Japánt követve – a második olyan ország, amellyel konnektivitási partnerséget kötött az EU.
Digitális átállás
A digitális átállás számos lehetőséget rejt magában a minőségi munkahelyek teremtése és a polgárok életminőségének javítása szempontjából. A vezetők üdvözölték a globális digitális szabványokkal kapcsolatos szoros együttműködést, és megállapodtak abban, hogy azt még jobban megerősítik, többek között – de nem kizárólag – az 5G-vel kapcsolatban.
A vezetők abban is megállapodtak, hogy folytatják az uniós és indiai szabályozási keretek közelítését, és gondoskodnak a személyes adatok és a magánélet magas szintű védelméről.
Kijelentették, hogy várakozással tekintenek a mesterséges intelligenciával foglalkozó közös munkacsoport elindítása elé.
Emberi jogok
Az EU és India újólag megerősítette szilárd elkötelezettségét az emberi jogok teljes köre, a nemek közötti egyenlőség és a nők társadalmi szerepvállalásának növelése iránt.
A vezetők elkötelezettek továbbá az EU–India emberi jogi párbeszéd továbbvitele iránt is, melynek következő fordulójára 2022-ben kerül sor.
Abban is megállapodtak, hogy fokozzák az együttműködésüket a nemzetközi emberi jogi fórumokon, különösen az ENSZ Közgyűlésében és az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában.
Az emberi jogok, a nemek közötti egyenlőség és az esélyegyenlőség központi elemei az Indiával való együttműködésünknek. Charles Michel elnök
Külpolitikai és biztonsági kérdések
A vezetők üdvözölték, hogy az EU és India a közelmúltban megerősítette a nemzetközi biztonság területén folytatott együttműködését, többek között a nonproliferáció és a leszerelés, a terrorizmus, a radikalizálódás és az erőszakos szélsőségesség elleni küzdelem, a tengeri védelem, valamint a kiber- és egyéb fenyegetések területén.
Az EU és India hangsúlyozta elkötelezettségét az ENSZ Biztonsági Tanácsának átfogó reformja iránt, amelynek célja, hogy a testület hatékonyabbá, átláthatóbbá, reprezentatívabbá és elszámoltathatóbbá váljon, megfelelve napjaink követelményeinek.
A vezetők hangsúlyozták, hogy elkötelezettek egy szabad, nyitott, inkluzív és szabályokon alapuló indiai–csendes-óceáni térség kialakítása iránt. Ennek a területi integritás és szuverenitás tiszteletben tartásán, a demokrácián, a jogállamiságon, az átláthatóságon, a hajózás és átrepülés szabadságán, az akadálytalan törvényes kereskedelmen, valamint a békés vitarendezésen kell nyugodnia.
Ehhez kapcsolódóan a vezetők üdvözölték az indiai–csendes-óceáni térséggel való együttműködésre vonatkozó uniós stratégia közelmúltbeli elfogadását, és megállapodtak abban, hogy az indiai–csendes-óceáni térségben erősíteni fogják az EU és India közötti együttműködést, egyebek mellett az Ázsia–Európa találkozók (ASEM) és a releváns regionális fórumok keretében.
Az EU és India az afrikai partnerekkel folytatott együttműködésüket is fokozni fogják azzal a céllal, hogy támogatásukkal hozzájáruljanak egy virágzó, békés, demokratikus és reziliens Afrika létrejöttéhez.
Háttér
Az előző EU–India csúcstalálkozó
Az előző EU–India csúcstalálkozó 2020. július 15-én, ugyancsak videokonferencia keretében került megrendezésre, ahol az EU és India vezetői együttes nyilatkozatot, az EU–India stratégiai partnerségre vonatkozó ötéves ütemtervet, valamint az erőforrás-hatékonyságról és a körforgásos gazdaságról szóló együttes nyilatkozatot fogadtak el.
A 2020. évi csúcstalálkozón a vezetők szorgalmazták, hogy a Covid19 elleni vakcina globális közjóvá váljon. Abban is megállapodtak, hogy megerősítik az együttműködést az egészségbiztonság, valamint a pandémiás válsághelyzetekre való felkészültség és reagálás terén, miközben fokozzák a létfontosságú orvosi eszközök gyártását és megőrzik azok ellátási láncainak folytonosságát.
A vezetők továbbá arról is megállapodtak, hogy a globális kereskedelmi rendszer nyitottsága mellett szállnak síkra, és továbbfejlesztik kereskedelmi és beruházási kapcsolataikat az azokban rejlő lehetőségek maradéktalan kiaknázása érdekében, mindenekelőtt a Covid19-válság utáni gazdasági helyreállítás összefüggésében.
- EU–India csúcstalálkozó – videokonferencia, 2020. július 15.
- EU–India stratégiai partnerség: ütemterv a 2025-ig tartó időszakra (2020. július 15.)
Európai Beruházási Bank (EBB)
Mindössze egy nappal a csúcstalálkozó előtt az EBB bejelentette, hogy három új intézkedéssel támogatja India kilábalását a Covid19-válságból:
- 100 millió EUR összegű fenntartható magántőke-kezdeményezés
- 300 millió EUR értékű támogatás Kánpur és a Púne metróhálózatához
- 250 000 eurós sürgősségi adomány India számára a Covid19 elleni küzdelemhez
Sajtóközlemények
Sajtóinformációk
Sajtókapcsolat
-
Symeon Piperidis Press officer
- +32 478 83 12 21
- +32 2 281 84 72
Ha Ön nem újságíró, kérdésével szíveskedjen a Közönségtájékoztatási Szolgálathoz fordulni.
Akkreditáció és sajtóesemények
Az akkreditációról szóló általános információkat ezen az oldalon találja.
Az Európai Unión kívül tartott nemzetközi csúcstalálkozókra vonatkozó médiaakkreditációt a szervező ország kormányzati hatóságai fogják végezni.
Kövesse munkánkat!
- Iratkozzon fel e-mail-értesítéseinkre, hogy megkapja a legfrissebb információkat erről és a hasonló ülésekről.
- Kövesse az @EUCouncilPress-t a legújabb sajtóhírekért.
Egyéb ülések: Nemzetközi csúcstalálkozó
Korábbi ülések
Legutóbbi frissítés: 2025. január 9.