"Aby łatwiej było ci korzystać z portalu, używamy plików cookie. Niezbędne pliki cookie pozwalają na obsługę podstawowych funkcji portalu. Opcjonalne pliki cookie pomagają nam opracowywać anonimowe, zagregowane raporty statystyczne, abyśmy mogli lepiej odpowiadać na twoje potrzeby.
Unijni ministrowie środowiska zatwierdzili konkluzje Rady w sprawie przygotowań do konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 30). Odbędzie się ona w Belém w Brazylii 10–21 listopada 2025 r. Konkluzje posłużą jako ogólne stanowisko negocjacyjne UE na konferencję.
Tegoroczna konferencja odbywa się w 10-lecie porozumienia paryskiego. Wcześniej strony mają przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne, które pokażą, czy ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5ºC przewidziane w porozumieniu pozostaje wykonalne. W konkluzjach Rada podkreśla, że zdecydowanie popiera wielostronną współpracę klimatyczną i wskazuje priorytety UE przed COP 30. Zwraca przy tym uwagę na pilność globalnych działań w dziedzinie klimatu.
UE ma dziś silny europejski mandat na COP 30. Musimy wyjechać z Belém z jasną ścieżką pozwalającą utrzymać w zasięgu limit 1,5ºC. Zmiana klimatu już zachodzi, musimy więc działać i dostosowywać się jak naszybciej. Kolejnym krokiem będzie wkład UE ustalony na poziomie krajowym oraz prawo o klimacie. Jesteśmy gotowi kontynuować prace po dyskusji strategicznej europejskich przywódców.
Lars Aagaard, duński minister klimatu, energetyki i zapewnienia dostaw
UE potwierdza, że zależy jej na utrzymaniu wzrostu temperatury na świecie na poziomie 1,5°C, i apeluje o to, żeby wyniki COP 30 odzwierciedlały wspólny poziom ambicji i realizacji. W konkluzjach wezwano też do zwiększenia wysiłków adaptacyjnych i podkreślono, że należy zmobilizować środki na finansowanie działań klimatycznych, zgodnie z nowym wspólnym celem ilościowym przyjętym na COP 29 w Baku przez szerokie grono uczestników. Podkreśla, że do 2030 r. należy potroić potencjał energii ze źródeł odnawialnych na całym świecie i podwoić globalne średnie roczne tempo poprawy efektywności energetycznej, a przy tym przyspieszyć technologie bezemisyjne i niskoemisyjne i stopniowo wycofywać się z produkcji i zużycia energii z paliw kopalnych na całym świecie.
Ministrowie przyjęli też konkluzje w sprawie europejskiej strategii odporności gospodarki wodnej. Komisja Europejska opublikowała strategię w czerwcu 2025 r.
Strategia ma przywrócić i chronić obieg wody, a równocześnie stworzyć zrównoważoną, odporną, konkurencyjną i inteligentną gospodarkę wodną o obiegu zamkniętym oraz zapewnić dostęp do bezpiecznej i niedrogiej wody. Wskazuje ścieżkę budowania odporności wodnej w Europie, w tym radzenia sobie z niedoborem wody dzięki większej efektywności wodnej.
Europejskie zasoby wodne i oceaniczne znajdują pod coraz większą presją spowodowaną zanieczyszczeniem, odpadami i zmianą klimatu. Jako najszybciej ocieplający się kontynent, Europa boryka się z częstszymi niż dotąd suszami, powodziami i niedoborem wody. Wyzwania te nie zależą od granic – wymagają zgodnych i zdecydowanych działań na szczeblu europejskim. Dzięki dzisiejszym postępom dotyczącym strategii na rzecz odporności gospodarki wodnej i paktu na rzecz wszechoceanu intensyfikujemy wspólne wysiłki służące ochronie naszych wód słodkich i oceanów poprzez bardziej skoordynowane i holistyczne podejście mające chronić klimat, bioróżnorodność i przyszłe pokolenia.
Magnus Heunicke, duński minister środowiska i równości płci
W konkluzjach Rada z zadowoleniem przyjęła strategię i podkreśliła, że należy pilnie odbudowywać i chronić obieg wody, wzmacniać infrastrukturę wodną i zapewnić sprawiedliwy dostęp do wody. Ministrowie podkreślili, że ważna jest odporność wodna wszystkich sektorów, innowacje, współpraca i koordynacja transgraniczna. Zaznaczyli, że należy pilnie zająć się substancjami zanieczyszczającymi u źródła, aby chronić wodę w Europie.
W konkluzjach Rada zwraca też uwagę na strategiczną rolę bezpieczeństwa wodnego dla konkurencyjności UE, jej gotowości kryzysowej i współpracy globalnej. Podkreśla, że należy zapewnić odpowiednie i dostępne środki na wdrażanie programu odporności wodnej.
Ministrowie środowiska wymienili poglądy na temat Europejskiego paktu na rzecz wszechoceanu. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca udoskonalić unijną politykę oceaniczną w sześciu obszarach priorytetowych: od odbudowy stanu oceanów i rozwijania niebieskiej gospodarki po wspieranie społeczności nadbrzeżnych i zwiększanie bezpieczeństwa morskiego.
Ministrowie podkreślili, że potrzebne są bardziej zdecydowane i spójniejsze działania, które pozwolą chronić i odbudowywać bioróżnorodność morską. Z zadowoleniem przyjęli przewidziane w pakcie podejście całościowe, łączące zdrowie oceanów, niebieską gospodarkę i społeczności nadbrzeżne, i zwrócili uwagę, że należy stworzyć odpowiednio dostosować obowiązujące przepisy UE i ramy zarządzania.
Zbliżająca się zmiana dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej spotkała się z ogólnym poparciem. Uznano, że jest ważną okazją, aby przyspieszyć postępy na rzecz dobrego stanu środowiskowego unijnych wód morskich. Ministrowie zaznaczyli, że należy spójniej wdrażać dyrektywę, i zaapelowali o usprawnienie cykli sprawozdawczych, po to żeby zmniejszyć obciążenia administracyjne, oraz o lepsze powiązania z innymi politykami UE i o uwzględnienie kwestii dotyczących zmiany klimatu. Podkreślili też, że potrzeba specjalnych środków finansowych, lepszego zajęcia się zanieczyszczeniami u źródła i lepszego zarządzania obszarem morskim.
Prezydencja duńska i Komisja Europejska poinformowały ministrów o trzech niedawnych spotkaniach międzynarodowych, którymi były:
wznowiona trzecia sesja otwartej grupy roboczej ad hoc ds. panelu naukowo-politycznego (SPP OEWG 3.2) i późniejsze spotkanie międzyrządowe (SPP IM) w sprawie należytego zarządzania chemikaliami i odpadami
druga część piątej sesji międzyrządowego komitetu negocjacyjnego (INC-5.2) mającego opracować wiążący instrument międzynarodowy w sprawie zanieczyszczenia plastikiem.
planowanego pakietu dotyczącego nowego systemu handlu emisjami w odniesieniu do transportu drogowego i paliw budowlanych (ETS 2).
Cypr poinformował ministrów o opracowanych przez siebie inicjatywach i narzędziach mających wzmocnić gospodarkę o obiegu zamkniętym w tym kraju i ułatwić jej wdrażanie.
Litwa i inne państwa członkowskie poinformowały ministrów o dokumencie roboczym dotyczącym floty cieni i pilnych zagrożeń, które stwarza ona dla środowiska morskiego.
Ministrowie wysłuchali Czech, popieranych przez inne państwa członkowskie, w sprawie programu ochrony środowiska w wieloletnich ramach finansowych na lata 2028–2034.
Francja i Hiszpania poinformowały też ministrów o normach emisji CO2 dla pojazdów lekkich. Podkreśliły zwłaszcza, że konsekwentne zdążanie do bezemisyjnosci pojazdów w 2035 r. jest nieodzowne dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Na nieformalnym obiedzie ministrowie rozmawiali o przygotowaniach do międzynarodowych negocjacji środowiskowych mających się odbyć na 7. sesji Zgromadzenia ONZ ds. Ochrony Środowiska (UNEA-7) w grudniu 2025 r. w Nairobi. Dyskutowali też o procesie międzyrządowego komitetu negocjacyjnego w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
Szczegóły akredytacji znajdują się na tej stronie.
Udzielaniem akredytacji prasowej na szczyty międzynarodowe odbywające się w krajach spoza Unii Europejskiej będą zajmowały się organy rządowe tych krajów.