- Kunsill Affarijiet Ġenerali
Kunsill Affarijiet Ġenerali, 14/05/2018, 14 ta' Mejju 2018
Riżultati ewlenin
Qafas finanzjarju pluriennali għal wara l-2020
Il-Kummissjoni ppreżentat lill-Kunsill il-proposti tagħha għall-qafas finanzjarju pluriennali (QFP) għas-snin 2021 sa 2027, u l-ministri kellhom l-ewwel sessjoni ta' diskussjonijiet.
Il-baġit tal-UE hu pedament essenzjali għall-ġejjieni tal-Ewropa, u espressjoni tal-valuri u l-aspirazzjonijiet tagħna. Id-dibattitu tal-lum ta bidu għan-negozjati dwar il-QFP li jmiss, li ser jgħinna niggarantixxu Ewropa stabbli u sikura għall-ġid tagħna lkoll. Il-Presidenza Bulgara hi impenjata li tiżgura progress rapidu f'din il-kwistjoni importanti. Ekaterina Zaharieva, viċi prim ministru għar-riforma ġudizzjarja u ministru għall-affarijiet barranin tal-Bulgarija
Kunsill Ewropew ta’ Ġunju
Il-Kunsill beda t-tħejjijiet għal-laqgħa tal-Kunsill Ewropew, li ser issir fit-28 u d-29 ta' Ġunju, billi ddiskuta abbozz ta' aġenda annotata.
Fil-laqgħa tiegħu, il-Kunsill Ewropew mistenni
- jipprova jilħaq kunsens dwar il-migrazzjoni
- jindirizza għadd ta' kwistjonijiet marbutin mas-sigurtà u d-difiża
- jikkonkludi s-Semestru Ewropew tal-2018
- jadotta konklużjonijiet dwar it-tassazzjoni, u dwar l-innovazzjoni u kwistjonijiet diġitali, bħala parti mis-segwitu għad-dibattiti tal-mexxejja dwar dawn is-suġġetti
- ikollu l-ewwel skambju ta' fehmiet dwar il-qafas finanzjarju pluriennali li jmiss u jiddeċiedi dwar il-kronoloġija biex jitlestew in-negozjati
L-istat tad-dritt fil-Polonja
Il-Kunsill iddiskuta s-sitwazzjoni b'rabta mal-istat tad-dritt fil-Polonja.
Il-Kummissjoni aġġornat lill-ministri dwar l-aħħar żviluppi fid-djalogu tagħha mal-awtoritajiet Pollakki.
Il-Kunsill ser jerġa' lura għal din il-kwistjoni fil-laqgħa tiegħu li jmiss.
Azzjoni dwar il-klima u enerġija nadifa
Il-Kunsill adotta mingħajr diskussjoni erba' atti leġislattivi dwar
- "il-qsim tal-isforz" tal-emissjonijiet
- l-użu tal-art, it-tibdil fl-użu tal-art u l-forestrija
- ir-rappurtar ambjentali
- ir-rendiment tal-bini fl-użu tal-enerġija
Dan il-pakkett leġislattiv jifforma parti mill-isforzi tal-UE biex tnaqqas l-emissjonijiet ta' CO2 u tħares l-impenn tagħha fil-ftehim ta' Pariġi dwar il-klima ta' tnaqqis ta' 40% fl-emissjonijiet ta' gassijiet serra sal-2030 meta mqabbel mal-livelli tal-1990.
- Regolament dwar il-qsim tal-isforz: il-Kunsill jadotta miri għat-tnaqqis tal-emissjonijiet (stqarrija għall-istampa, 14 ta' Mejju 2018)
- Protezzjoni u ġestjoni aħjar tal-art u l-foresti madwar l-Unjoni: il-Kunsill jadotta regolament ġdid (stqarrija għall-istampa, 14 ta' Mejju 2018)
- Obbligi ta' rappurtar ambjentali: il-Kunsill jadotta regoli aktar ċari (stqarrija għall-istampa, 14 ta' Mejju 2018)
- Bini effiċjenti fl-użu tal-enerġija: il-Kunsill jadotta direttiva riveduta (stqarrija għall-istampa, 14 ta' Mejju 2018)
Ħasil tal-flus u finanzjament tat-terroriżmu
Il-Kunsill adotta mingħajr diskussjoni direttiva li ssaħħaħ ir-regoli tal-UE għall-prevenzjoni tal-ħasil tal-flus u l-finanzjament tat-terroriżmu.
Dawn ir-regoli l-ġodda jwieġbu għall-ħtieġa għal aktar sigurtà fl-Ewropa billi jkomplu jneħħu l-mezzi disponibbli għat-terroristi. Ser jippermettulna nisfrattaw netwerks kriminali mingħajr ma nikkompromettu d-drittijiet fundamentali u l-libertajiet ekonomiċi. Vladislav Goranov, ministru għall-finanzi tal-Bulgarija
Dokumenti tal-laqgħat
Dokumenti ta' tħejjija
- Programm indikattiv - Kunsilli Affarijiet Ġenerali u Affarijiet Ġenerali (Art. 50), 14 ta’ Mejju 2018
- Aġenda proviżorja, Kunsill Affarijiet Ġenerali, 14 ta' Mejju 2018
- Lista ta' punti A, deliberazzjonijiet leġislattivi, Kunsill Affarijiet Ġenerali, 14 ta' Mejju 2018
- Lista ta' punti A, attivitajiet mhux leġislattivi, Kunsill Affarijiet Ġenerali, 14 ta' Mejju 2018
- Lista ta' punti A, attivitajiet mhux leġislattivi, addendum 1, Kunsill Affarijiet Ġenerali, 14 ta' Mejju 2018
- Nota ta’ informazzjoni
Stqarrijiet għall-istampa
- Ħasil tal-flus u finanzjament tat-terroriżmu: adottati regoli ġodda
- 14/05/2018
- Missjoni ta' taħriġ tal-UE fil-Mali: Il-Kunsill jestendi l-missjoni b'sentejn b'mandat usa' biex jiġi inkluż l-appoġġ għall-Forza Konġunta tal-G5 tas-Saħel
- 14/05/2018
- Regolament dwar il-qsim tal-isforz: Il-Kunsill jadotta miri għat-tnaqqis tal-emissjonijiet
- 14/05/2018
- Protezzjoni u ġestjoni aħjar tal-art u l-foresti madwar l-UE: Il-Kunsill jadotta regolament ġdid
- 14/05/2018
- Obbligi tar-rappurtar ambjentali: il-Kunsill jadotta regoli aktar ċari
- 14/05/2018
- Bini effiċjenti fl-użu tal-enerġija: Il-Kunsill jadotta direttiva riveduta
- 14/05/2018
Tagħrif għall-istampa
Kuntatti għall-istampa
-
Dimosthenis Mammonas Press officer
- +32 477 61 20 77
- +32 2 281 2504
Jekk m'intix ġurnalist(a), jekk jogħġbok ibgħat it-talba tiegħek lis-servizz għall-informazzjoni tal-pubbliku.
Akkreditazzjoni u avvenimenti għall-istampa
Għal informazzjoni ġenerali dwar l-akkreditazzjoni, jekk jogħġbok żur din il-paġna.
L-akkreditazzjoni tal-media għas-summits internazzjonali li jsiru barra mill-Unjoni Ewropea ser tiġi ttrattata mill-awtoritajiet governattivi tal-pajjiż ospitanti.
Kompli segwina
- Irreġistra għall-allerti bl-email tagħna biex tirċievi aġġornamenti dwar din il-laqgħa u laqgħat simili.
- Segwi @EUCouncilPressgħall-aħħar aġġornamenti għall-istampa.
- Hashtag fuq X: #GAC
Laqgħat oħra: Kunsill Affarijiet Ġenerali
Laqgħat li seħħew
L-aħħar reviżjoni: 8 ta' Jannar 2025